Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Odkrycie wraku statku podróżniczego Shackletona

Wrak ostatniego podróżniczego statku Sir Ernesta Shackletona
815

Naukowcy  zlokalizowali wrak ostatniego podróżniczego statku Sir Ernesta Shackletona u wybrzeży Labradoru w Kanadzie. Wydarzenie to ma szczególne znaczenie nie tylko dla miłośników historii, ale także dla badaczy zajmujących się eksploracją polarną.

 

Odkrycie „Quest”

Międzynarodowy zespół naukowców, pod przewodnictwem Królewskiego Kanadyjskiego Towarzystwa Geograficznego (RCGS), zlokalizował wrak za pomocą sonarów. To odkrycie jest efektem skrupulatnych badań historycznych dzienników i map, które zostały porównane wynikami zebranymi przez nowoczesne urządzenia. Analizując prądy morskie, warunki pogodowe oraz inne czynniki,  określono prawdopodobne miejsce spoczynku statku.

Historia i znaczenie „Quest”

Statek „Quest” został zbudowany w Norwegii w 1917 roku. Po śmierci Shackletona w 1922 roku żaglowiec wrócił do norweskich właścicieli i nadal był używany do badań Arktyki  i polowań na foki. W 1962 roku, podczas jednej z takich wypraw, „Quest” zatonął w wodach terytoriów rdzennych mieszkańców. Mimo trudnych warunków i upływu lat statek zachował się w zaskakująco dobrym stanie.

Techniczne aspekty odkrycia

Wrak spoczywa na głębokości 390 metrów w zimnych, burzliwych wodach. Kadłub statku jest w dobrym stanie, leżący obok niego maszt został prawdopodobnie złamany w wyniku uderzenia o dno morskie w momencie zatonięcia 5 maja 1962 roku. 

Dziedzictwo Shackletona

Sir Ernest Shackleton, znany irlandzki odkrywca brytyjski, w ciągu swojej kariery prowadził trzy brytyjskie wyprawy na Antarktydę i był w trakcie czwartej, gdy zmarł na pokładzie „Quest” w 1922 roku, w wieku 47 lat,  kończąc tym samym tzw. heroiczną epokę eksploracji Antarktydy.

W 2022 roku badacze odkryli inny wrak związany z Shackletonem – „Endurance”, który spoczywa na głębokości 3000 metrów w lodowatych wodach Antarktyki.

 Naukowcy planują wysłanie zdalnie sterowanych pojazdów, które wykonają szczegółowe zdjęcia wraku. 

 Źródło: RCGS