Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Poszukiwania wraku “Endurance” Sir Ernesta Shackletona

474

Międzynarodowa wyprawa poszukiwawcza i naukowa, „Weddell Sea Expedition 2019”, której celem jest zlokalizowanie wraku statku Sir Ernesta Shackletona, „Endurance”, dotarła do celu.

[FMP]

W ostatnich dniach zespół przedostał się pod pokrywę lodową na Morzu Weddella, gdzie zdaniem badaczy, zmiażdżony przez lód morski, okręt zatonął na głębokości około 3000 metrów.

 

Bezzałogowe podwodne statki badawcze przez najbliższe kilka dni będą przeszukiwać dno oceanu w okolicach miejsca prawdopodobnego spoczynku na przestrzeni około stu mil w ekstremalnie trudnych warunkach, pod lodem morskim.

 

weddellseaexpedition

Celem ekspedycji jest nie tylko odnalezienie wraku, ale i wykonanie modelu 3D. Nie planowano wyciągania artefaktów.

 

Kapitan Frank Worsley fot.: archium weddell sea expedition

Zdaniem członków wyprawy, wrak prawie na pewno znajduje się w odległości kilku mil morskich od tego punktu, w którym trwają poszukiwania. Miejsce prawdopodobnego spoczynku  obliczono na podstawie ostatnich współrzędnych okrętu Endurance – 68 ° 39’30.0 „południe i 52 ° 26’30.0” zachód, zanotowanych przez Kapitana Franka Worsleya.

 

weddellseaexpedition

W skład grupy badawczej na jednym z największych i najnowocześniejszych statków polarnych na świecie „Agulhas II” wchodzą czołowi archeolodzy i biolodzy morscy, glacjolodzy i oceanografowie.

 

 

 


Zobacz także: 

Podczas wyprawy do lodowca szelfowego Larsen C, naukowcy podejmą próbę lokalizacji wraku Endurance


 

weddellseaexpedition

Poszukiwania wraku statku „Endurance” podczas 45-dniowej ekspedycji naukowej do jednego z najodleglejszych rejonów świata, to tylko część zadań. Naukowcy planują również zbadanie bogatego, ale mało poznanego życia morskiego zachodniego ekosystemu Morza Weddella, a w szczególności Lodowego Szelfu „Larsen C”, od którego w lipcu 2017 roku urwała się gigantyczna góra lodowa.

 


Larcen B

źródło: weddellseaexpedition.org

[/FMP]

 


 

Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA 

 


 

zostaw komentarz