Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Zmiany zachodzące w przyrodzie coraz bardziej wpływają na oceany

115

Pod koniec stulecia nasza niebieska planeta może wyglądać nieco inaczej, ponieważ zmiany klimatyczne już wpływają na kolor oceanów.

Odcienie wód okalające nasz glob zależą od interakcji światła słonecznego z tym, co znajduje się w danym miejscu w wodzie. Stosunkowo jałowe w życie morskie rejony oceanów z kosmosu wyglądają jak ciemnoniebieskie przestrzenie. Natomiast fitoplankton zawierający chlorofil, pochłaniający głównie widmo w niebieskiej części światła słonecznego, a mniej w zielonej, w efekcie nadaje regionom bogatym w życie zielony kolor.

 

 

fot.: NASA

Zespół naukowców z MIT za pomocą modelu komputerowego opracował system symulujący globalny wzrost i interakcję różnych gatunków fitoplanktonu i glonów.

Model pokazuje w czasie stopień zmiany nasycenia barw wód na całej planecie, wraz ze wzrostem temperatury. Symulacja przeprowadzona została, począwszy od początku XXI wieku, aż do roku 2100.

 

 

 

Z czasem i dla nas będą widoczne zmiany kolorów oceanów, gównie ich intensyfikacja. Badania pokazują, że regiony niebieskie, takie jak obszary podzwrotnikowe, staną się bardziej niebieskie, odzwierciedlając jeszcze mniej fitoplanktonu w tych wodach, w porównaniu do dnia dzisiejszego.

 

Niektóre regiony, które dzisiaj są bardziej zielone, takie jak bieguny, mogą zyskać na intensywności stając się jeszcze bardziej zielone, ponieważ cieplejsze temperatury przyniosą większe i bardziej zróżnicowane ilości fitoplanktonu.

 

Badające stan wód satelity, powinny na tyle szybko wykrywać różnice w odcieniach, abyśmy mogli dostrzegać spowodowane tym zjawiskiem przemiany zachodzące w ekosystemach morskich.

 

źródło: MIT 
Badania częściowo wspierane przez NASA i Departament Energii

zostaw komentarz