Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Zaplanowano kolejne badania wraku promu pasażerskiego M/S Estonia

15 715

Zatonięcie promu „Estonia” na Morzu Bałtyckim, pomimo upływu czasu, nadal budzi wiele kontrowersji. Powołana w zeszłym roku międzynarodowa grupa robocza, której celem jest ponowne przeprowadzenie oględzin wraku, przygotowanie specjalistycznych ekspertyz i zebranie dowodów do mającego się na nowo rozpocząć śledztwa, podczas ostatniego spotkania w Helsinkach ustaliła dalszy zakres działań.

 
Kilkanaście dni temu w Helsinkach odbyło się spotkanie przedstawicieli estońskich, fińskich i szwedzkich organów dochodzeniowych. Poruszone tematy dotyczyły nie tylko zakrojonych na szeroką skalę dalszych działań w zakresie badań wraku, ale i przeprowadzania wywiadów z osobami, które przeżyły katastrofę.
 
„Na wiosnę zaplanowany jest kolejny etap badań na wraku statku M/S Estonia. Najbardziej zakrojone działania obejmą badanie fotogrametryczne, badanie ferromagnetyczne oraz badanie metodą skaningu laserowego. Do wygenerowania dokładnego obrazu 3D wraku zostaną wykorzystane fotogrametria i skanowanie laserowe”. – powiedział Rene Arikasa, szefa estońskiego Biura Śledczego ds. Bezpieczeństwa
 
 Badania przeprowadzą firmy zewnętrze, wyłonione niebawem w ramach przetargu. Według szacunkowych danych prace potrwają około 10 dni, a ich harmonogram zostanie ustalony po przetargu.
 

 

Podczas spotkania po raz pierwszy analizowane były materiały wideo zarejestrowane w 1996 i 1997 roku, w trakcie przeprowadzanych prac podwodnych, których celem było mi.n., opróżnienie wraku statku z paliwa. Przechowywane dotychczas w Finlandii nagrania obejmowały ponad 240 godzin materiałów podwodnych. „Jakość materiału filmowego na tych taśmach jest lepsza, niż oczekiwano: prace prowadzono w okresie wiosenno-letnim, kiedy widoczność pod wodą była doskonała. Zamierzamy dogłębnie zbadać filmy oraz je zdigitalizować i zarchiwizować” – wyjaśnił Rene Arikas
 
 
W ramach tegorocznych planów dotyczących dalszego badania wraku statku M/S Estonia wiosną i latem ruszą prace, których głównym celem będzie zbadanie przede wszystkim wraku i przyległego dna morskiego. Prace obejmą badania ferromagnetyczne i geofizyczne, w których główny nacisk zostanie położony na wytyczenie anomalii magnetycznych, ale także na zebranie informacji o osadach dna morskiego w rejonie wraku i na jego trasie tuż przed zatonięciem. Przeprowadzone analizy fotogrametryczne i skanowanie laserowe 3D umożliwią zmapowanie całego wraku, w tym pokładu samochodowego i jego wnętrza, a także zlokalizowanie uszkodzeń konstrukcji. Pozostałe zaplanowane badania morskie, obejmują pomiary prądów i zmętnienia wody morskiej. Na podstawie modelu cyfrowego M/S Estonia, zaplanowano stworzenie różnych modeli stołowych i tak zwanego cyfrowego bliźniaka statku, do wykonywania różnych symulacji.
 
Dalsze prace obejmują również przeprowadzenie serii wywiadów z załogą i pasażerami, którzy przeżyli zatonięcie promu. Takie rozmowy z ocalałymi ze Szwecji zostały już zakończone. Kolejne wywiady z ocalałymi z Estonii, Finlandii i innych krajów, przeprowadzone zostaną wiosną i latem br.
 
Źródło: Estońskie  Biuro ds. Bezpieczeństwa