Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Aktywność wulkaniczna wydobywa na powierzchnię wraki zatopione podczas II Wojny Światowej

5 540

 Aktywność sejsmiczna wywołana przez wulkan Fukutoku-Okanoba spowodowała wyłonienie się na powierzchnię pozostałości okrętów, zatopionych podczas walk o Iwo Jimę.

 
W sierpniu br. w wyniku serii wulkanicznych erupcji podwodnego wulkanu na Oceanie Spokojnym ze skał i popiołu powstała wyspa. Jest to pierwsza od 35 lat zarejestrowana aktywność tego wulkanu. Od czasu do czasu w wyniku jego erupcji pojawiają się wysepki, które po jakimś czasie znikają z powierzchni.
 
 
W wyniku tegorocznej erupcji na powierzchnię wyłoniły się szczątki wraków. Spoczywające na dnie oceanu od czasu walk o Iwo Jimę okręty, teraz zaściełają linię brzegową nowo powstałej, jeszcze gorącej wyspy.
 
24 widoczne na powierzchni wraki to głównie transportowce, używane przez japońską armię do ochrony innych statków przewożących żołnierzy i zaopatrzenie. Zdobyte przez wojska amerykańskie zostały zatopione i wykorzystane do utworzenia portu w zachodniej części Iwo Jimy.
 

 

Jak długo wraki pozostaną na powierzchni?

Według ekspertów w dużej mierze będzie to zależało od aktywności sejsmicznej. Aktywność samego wulkanu nadal się nie zmniejszyła, a dodatkowo w pobliżu znajdują się  inne wulkany, które swoją aktywnością mogą wpłynąć na dalsze losy wyspy.
 
 
Fot: US Navy, YouTube, Nautica

 
 

 

 

 
zostaw komentarz