Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Miecz pochodzący z czasów krucjat został wyłowiony przez nurka

17 542

Zachowany w bardzo dobrym stanie 900-letni miecz, pochodzący z czasów wypraw krzyżowych, został wyłowiony z Morza Śródziemnego.

 
Broń z głownią długości jednego metra i rękojeścią długości 30 centymetrów, leżała na dnie zasypana piaskiem, w wodach przybrzeżnych na południe od Hajfy.
 
Linie brzegowe historycznych miast, takich jak Hajfa czy leżąca w pobliżu Akka, ze swoimi  naturalnymi zatokami, już w starożytności pełniły funkcje kotwicowisk, stanowiących naturalne schronienie dla statków podczas sztormów. Dziś miejsca te obfitują w znaleziska archeologiczne, takie jak choćby znaleziony miecz.
 
Zdaniem archeologów, zatoka, z której wyłowiono oręż, służyła właśnie jako kotwicowisko już około  4000 lat temu.
 
 
fot.: Shlomi Katzin / Israel Antiques Authority
 
Zarówno wody morskie jak i linia brzegowa Izraela, w których archeolodzy podwodni i nurkowie odkrywają zabytkowe pozostałości są monitowane przez  IAA,  nie tylko ze względu na bezpieczeństwo zabytków, ale i z powodu naturalnych ruchów piasku, które mogą ponownie ukryć znaleziony wcześniej zabytek.
 
Shlomi Katzin, nurek, któremu udało się odnaleźć  broń,  przekazał  cenny artefakt Izraelskiemu Urzędowi Antyków i otrzymał certyfikat dobrego obywatelstwa.  
 
 
Miecz po oczyszczeniu i zakonserwowaniu zostanie udostępniony do oglądania. 
 
 
 
Źródło: Izraelski Urząd ds. Antyków

 

 
zostaw komentarz