Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Holenderskie wraki pod ochroną satelitów

7 578

Holenderski Inspektorat i Agencja Dziedzictwa Kulturowego przedłużyły współpracę z Obserwatorium Morskim w ramach monitoringu ważnych miejsc dziedzictwa podwodnego na holenderskim wodach terytorialnych Morza Północnego.

 

Obserwatorium Morskie zajmuje się monitorowaniem ważnych podwodnych obiektów dziedzictwa kulturowego. Do tego celu brytyjska organizacja wykorzystuje technologię satelitarną, sztuczną inteligencję i lokalne źródła informacji.

 

wraki statków monitorowanie wraków dziedzictwo kulturowe ochrona środowiska morskiego

 

Monitorowanie wraków w ramach ochrony środowiska

Celem współpracy rządu holenderskiego i Obserwatorium Morskiego jest nie tylko ochrona spoczywających na dnie wraków statków przed grabieżą. Organizacja prowadzi również monitoring każdego wraku, który może stanowić potencjalnie zagrożenie dla środowiska morskiego spowodowane przedostaniem się do wód oleju napędowego czy innych pozostałości wojennych.

 

Na holenderskich wodach terytorialnych organizacja sprawuje pieczę nad dwunastoma wrakami statków z okresu od XV do XX wieku. Wdrożony w ramach współpracy projekt jest kontynuacją powstałego w 2019 roku programu monitorowania wraków, w ramach międzynarodowych działań na rzecz dziedzictwa morskiego RCE, którego celem było monitorowanie i ochrona siedmiu holenderskich wraków zlokalizowanych na wodach krajowych oraz zagranicznych w Belgii, Wielkiej Brytanii i Malezji.

 

Obserwatorium Morskie to brytyjska organizacyjna stworzona w ramach współpracy pomiędzy organizacjami Maritime Archaeology Sea Trust i OceanMind.

Źródło: Informacja prasowa

 

zostaw komentarz