Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

HSA czyli nurkować każdy może!

155

Nurkujecie? Wielu z Was odpowie “tak”!
A wyobrażasz sobie zejście na 18 metrów z zamkniętymi oczami, a może bez poruszania nogami? Albo bez użycia rąk? Niemożliwe? Możliwe!

Zdarzają się nurkowania, po których wychodzisz z wody i myślisz “cóż za pustynia, nic ciekawego nie było” i wracasz łodzią do bazy, a twój kolega opowiada o fantastycznym nurkowaniu, podczas którego tyle fantastycznych rzeczy się wydarzyło. To sytuacja bardzo częsta, gdy nurkujesz w grupie z niewidomym.

Każdy może, czyli HSA 3

Niesłyszący nie muszą kończyć nurkowania, by o nim pogadać i podzielić się wrażeniami – wszystko powiedzą sobie, migając jeszcze tam, pod wodą. Marzną, z trudem zapinają płetwy. Butla, balast, kto to uniesie? Niepełnosprawni z trudem zakładają maski, zapinają płetwy.
Zwłaszcza tetraplegicy… są najbardziej zawzięci. Ćwiczą tak długo, aż się nauczą. A potem proszą: zróbmy to jeszcze raz.

 

Każdy może, czyli HSA 2
Na ziemi są przykuci do wózka, bez którego nic nie zrobią. Pod wodą czują się bardziej sprawni. Wisisz sobie, masz przestrzeń, tyle piękna przed sobą, jesteś wolny! Fantastycznie jest znać takich ludzi, fantastycznie umożliwiać im poznanie piękna podwodnego świata. Fundacja Tacy Sami robi to już od 10 lat, organizując w zimie basenowe obozy nurkowe dla osób niepełnosprawnych, a później wraz z pionierami szkolenia nurków z ograniczeniami – krakowskim Stowarzyszeniem CTP Nautica, organizuje obozy na wodach otwartych Chorwacji albo Mazur .
Podczas nich kursanci nurkują coraz głębiej, pokonują coraz więcej własnych słabości, poznają przyjaciół na całe życie i oczywiście zdobywają uprawnienienia nurkowe do 18 metrów.

Każdy może, czyli HSA 4
Handicapped Scuba Association jest federacją otwartą, w której nurkują osoby całkowicie zdrowe i takie, które poruszają tylko oczami i w ten sposób sygnalizują asystującym jej nurkom instruktorom swoje potrzeby. To jest w HSA wspaniałe – bo nurkować może prawie każdy! Możliwe to jest tylko dzięki o wiele większym nakładom finansowym niż w przypadku osób w pełni sprawnych. Wiemy ile kosztuje ABC, jacket, pianka… a w przypadku osób niepełnosprawnych niemających pełnych możliwości ruchowych czy niewidzących potrzeba dodatkowych osób do pomocy i w wodzie, i pod wodą. Corocznie Fundacja Tacy Sami na organizację kursów szkoleniowych zarówno na basenie, jak i w wodach otwartych wydaje ponad 20 tysięcy zł.
Fundacja Tacy Sami od lat wspiera i promuje nurkowanie niepełnosprawnych. Jest to możliwe dzięki corocznej zbiórce 1 % podatku. Jeśli jeszcze nie rozliczyłeś PIT-u, przekaż 1 % podatku na szkolenia i sprzęt nurkowy dla niepełnosprawnych. KRS 0000138202 z dopiskiem HSA. Fundacja przyjmie również inne darowizny.

 

Fot.: Piotr Stós

zostaw komentarz