Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

Marynarka wojenna USA rozpoczęła testowanie nowego rebreathera

32

- Ad -

Zadaniem prototypowego systemu MK29, który jest pierwszym tego rodzaju w społeczności nurków Navy, jest ograniczenie zużycia helu podczas nurkowań głębokich.

  Zanurzenia testowe odbyły się w Naval Surface Warfare Center Panama City (NSWC) na Florydzie, gdzie MK29 został opracowany w ramach projektu sponsorowanego przez program Office of Naval Research Global (ONR Global) TechSolutions.  
„Ten system jest niesamowitą okazją do zwiększenia możliwości nurków Navy i przyspieszenia ich rozmieszczania” – powiedział Matt Matteson, dyrektor naczelny ONR, który kieruje działem TechSolutions.  
Morskie misje nurkowe obejmują podwodne akcje ratunkowe, utylizację amunicji wybuchowej, konserwację kadłuba statku czy odzyskiwanie zatopionego sprzętu oraz uratowanie statków i samolotów.   Nurkowie Navy używają mieszanin nitroksowych, tlenu i azotu. Poniżej 40 metrów azot staje się toksyczny, co prowadzi do narkozy azotowej, która może osłabić i zagrozić bezpiecznemu powrotowi na powierzchnię.   Rozwiązaniem jest zastąpienie azotu helem. Jednakże gaz ten jest stosunkowo drogi i trudny do zdobycia z powodu niedawnych niedoborów na całym świecie. Celem nowatorskiej konstrukcji MK29 jest rozwiązanie tych problemów. Użyta mieszanka jest filtrowana przez płuczkę dwutlenku węgla, która usuwa dwutlenek węgla i recyrkuluje oddychające gazy z powrotem do nurka.  

zostaw komentarz

- Ad -