Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Obecność mikroplastiku potwierdzona w organizmach wielorybów arktycznych

264

Opublikowane w 2017 r. wyniki badań naukowych szacowały, iż w Oceanie Arktycznym unosi się ponad 300 miliardów elementów plastik w większości wielkości ziarenek ryżu.  Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi zostało potwierdzone w całej Arktyce u ptaków morskich, skorupiaków i w lodzie morskim.

 

Najnowsze informacje w czasopiśmie “Marine Pollution” poszerzają dane o występowaniu mikroplastiku w organizmach morskich. Badania prowadzone przez naukowców ze stowarzyszenia ” Ocean Wise Conservation”, których celem jest  m.in. badanie wielorybów arktycznych na obecność zanieczyszczeń, potwierdziło obecność tworzyw sztucznych.

Zebrane próbki m.in. z siedmiu upolowanych przez rdzenną społeczność kanadyjskich Aborygenów w regionie Inuvik, dorosłych osobników wielorybów arktycznych, potwierdziły obecność plastiku. Większość z około 350 znalezionych elementów miała mniej niż dwa milimetry, co sugeruje, że odpady sztuczne pochodziły ze zdobyczy spożywanej przez zwierzęta.

Najczęściej pobierane do badań próbki  pochodzą od wielorybów, które zostały odrzucone lub osierocone, co wskazuje, że znajdujące się w organizmach plastikowe odpady mogły osłabić zwierzęta, natomiast próbki pobrane przez naukowców z ze stowarzyszenia pochodziły ze zdrowych osobników wybranych przez myśliwych do celów spożywczych.

Jak dotąd nie ma bezpośrednich dowodów, które sugerowałyby, że plastik jest szkodliwy dla zdrowia wielorybów, ale może być przyczyną zmian, które wpływają na zdrowie wielorybów.

źródło: the narwhal

zostaw komentarz