Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Orki — Mistrzowie Podwodnych Sprintów

283

Orki, to jedne z najbardziej fascynujących i inteligentnych stworzeń zamieszkujących nasze oceany. Te majestatyczne ssaki morskie są znane ze swoich skomplikowanych zachowań społecznych, zdolności do komunikacji i niezwykłych umiejętności łowieckich. Żyją w stadach mogących liczyć od kilku do kilkudziesięciu osobników. Każde grupa ma swoje unikalne „dialekty” dźwięków, których używają do komunikacji.

 

Jeden Oddech Między Nurkowaniami

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE potwierdziły długo utrzymywane założenie: orki biorą tylko jeden oddech pomiędzy nurkowaniami. Naukowcy zebrali dane za pomocą dronów oraz znaczników przyczepionych przyssawkami do 11 orek zamieszkujących północne i południowe wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej. Dzięki temu mogli dokładnie przeanalizować zwyczaje tych niesamowitych zwierząt.

Nurkowanie orek
Fot.: Pixabay/MrsBrown

 

Technika Nurkowania

Orki spędzają większość czasu na płytkich nurkowaniach, które zazwyczaj trwają krócej niż minutę. Najdłuższe zarejestrowane nurkowanie dorosłego samca trwało 8,5 minuty. Jak wyjaśnia dr Andrew Trites, profesor w Instytucie Oceanów i Rybołówstwa UBC (IOF), Orki są jak sprinterzy, którzy nie mają takiej wytrzymałości w maratonie jak płetwale  błękitne i humbaki, aby wykonywać głębokie i długotrwałe nurkowania”.

 

Oddychanie i Wydatek Energetyczny

Potwierdzenie, że orki biorą tylko jeden oddech pomiędzy nurkowaniami, pozwoliło naukowcom obliczyć, ile litrów tlenu zużywają dorosłe i młode osobniki na minutę. Biorące udział w badaniu zwierzęta brały od 1,2 do 1,3 oddechów na minutę podczas odpoczynku i od 1,5 do 1,8 podczas podróży lub polowania. Dla porównania ludzie wykonują około 15 oddechów na minutę podczas odpoczynku i od 40 do 60 podczas ćwiczeń. Dr Beth Volpov, współautorka badania, porównała to do „wstrzymania oddechu i pobiegnięcia do sklepu spożywczego, zrobienia zakupów i powrotu przed ponownym oddychaniem”.

 

Znaczenie Badań

Te odkrycia mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia wydatku energetycznego orek i ich potrzeb żywieniowych. Dzięki temu naukowcy mogą lepiej oszacować, ile ryb muszą zjeść orki dziennie, aby przetrwać. Jest to szczególnie ważne dla ochrony zagrożonych populacji, takich jak mieszkańcy południa. Jak podkreśla Tess McRae, pierwsza autorka badania i studentka studiów magisterskich IOF,Naukowcy mogą następnie ustalić, czy orki otrzymują wystarczającą ilość pożywienia, co jest kluczowym czynnikiem w ich ochronie”.

 Orki to niezwykłe stworzenia, które fascynują naukowców i miłośników przyrody na całym świecie. Nowe badania potwierdzające, że orki biorą tylko jeden oddech pomiędzy nurkowaniami, dostarczają cennych informacji na temat ich biologii i zachowań. Dzięki tym odkryciom możemy lepiej zrozumieć potrzeby tych majestatycznych ssaków i podejmować skuteczniejsze działania na rzecz ich ochrony.

Źródło:PLOS