Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

Omega Seamaster Planet Ocean Ultra Deep na dnie rowu Mariańskiego

0 19

Najgłębsze zanurzenie w wykonaniu miliardera i eksploratora Victora Vescovo, który dotarł na dno głębi Challengerana w rowie Mariańskim, nie było jedynym ustanowionym wówczas rekordem pod względem głębokości.

 

Rekordowe nurkowanie należy także do zegarka, a dokładniej trzech zegarków firmy Omega, Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional, które na czas zanurzenia zostały umieszczone na zewnątrz podwodnego batyskafu.

 

Victor Vescovo’s after his 2nd solo dive to the deepest point in Challenger Deep, Marina Trench

 

Specjalnie zaprojektowane do ekstremalnych zastosowań zostały poddane ciśnieniu na głębokości 10 928 m, stając się tym samym zegarkami do najgłębszych nurkowań w historii.

 

fot.: omegawatches.com

 

Tak jak nurkowanie mają swoje limity, tak i dla zegarmistrza stworzenie zegarka, który sprosta wyzwaniom, jest sztuką.


Czy będzie to przestrzeń kosmiczna, zmiany w polu magnetycznym czy też przybywanie w ekstremalnych miejscach na naszej planicie, jedno jest pewne, głębokie dno oceanu należy do najtrudniejszych. Zatem nic w tym dziwnego, że firmy chcąc sprostać najbardziej wyśrubowanym wymaganiom, tworzą zegarki do nurkowania.

Reklama

 

fot.: omegawatches.com

 

Projekt Omegi zakładał stworzenie zegarka, który będzie nie tylko najbardziej wytrzymałym podczas próby zanurzenia, ale będzie też spełniał wymagania użytkowników. Oznaczało to stworzenie wyjątkowo mocnego, ale i praktycznego produktu.

 

fot.: omegawatches.com

 

Aby sprostać wymaganiom, Omega wykonała zegarki Ultra Deep z resztek poszycia kadłuba tytanowego klasy 5, które pozostały po zbudowaniu Tritona, batyskafu, w którym zanurza się Victor Vescovo.

 

 

 

W tworzeniu obudowy zastosowano te same techniki kucia, konstrukcji bez spawów, czy odlewów. Powierzchnia kryształu szafirowego została obrobiona, tak aby sprostać ciśnieniu głębokiego oceanu.

 

Pomiędzy szafirem a obudową wprowadzono warstwę płynnego metalu, amorficznego stopu cechującego się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i współczynnik restytucji.

 

W efekcie uzyskano tytanową kutą obudowę, której wytrzymałość znacznie przekracza ciśnienie to występujące w głębinach. Zaprojektowano także uchwyty do pasków typu „manta”, które są otwarte, po to, by uniknąć ryzyka uszkodzenia w przypadku odkształcenia spowodowanego ciśnieniem. Do Uchwytów dodano paski poliamidowe, podobne do tych, których używa w misjach kosmicznych NASA. Dwa zegarki zamontowano na podwodnym ramieniu Trytona, trzeci na Landerze, służącym do zbierana danych.

 

Według firmy Omega, zegarki zostały przetestowane z 25-procentowym marginesem bezpieczeństwa. Testy wykonane po nurkowaniach wykazały, że Ultra Deeps nadal spełniają standardy certyfikatu Master Chronometer.

 

fot.: NOAA Ship Collection

Zamontowanie Omegi podczas głębokich zanurzenia na zewnątrz Tritona nie jest nowatorskim pomysłem. Równie znany jest specjalnie wykonany w 1960 roku zegarek firmy Rolex — Deep Sea. Umieszczony na zewnątrz batyskafu Trieste, podczas słynnego zanurzenia Jacquesa Piccarda i Dona Walsha, na dno głębi Challenger w rowie Mariańskim, gdzie osiągnięto wówczas rekordową głębokość 10 916 m, stał się wówczas najgłębiej działającym zegarkiem na świecie.

 

fot.:rolex.com

 

źródło: omega watches 

Reklama
zostaw komentarz

- Advertisement -