Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Victor Borsuk, mistrz Polski w kitesurfingu, zdobywa górę Żar

1 008

Ambasador Virgin Mobile i 7-krotny Mistrz Polski w kitesurfingu Victor Borsuk w tym tygodniu zmierzy się z zupełnie nowym wyzwaniem.

Najbliższym celem zawodnika jest Góra Żar, na której znajduje się zbiornik elektrowni wodnej Parąbka – Żar.
To właśnie na nim pod koniec sierpnia mają odbyć się ekstremalne ewolucje kitesurfera, specjalizującego się w kategorii freestyle.

Projekt Żar to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Dotąd nikt nie odważył się na przeprowadzenie tego typu ewolucji na tak specyficznym akwenie, zlokalizowanym wśród polskich szczytów. Miejscem zmagań ambasadora Virgin Mobile będą góry Beskidu Małego, a dokładniej znajdujący się na wysokości ponad 750 m. n.p.m. zbiornik Parąbka – Żar. Jest on integralną częścią Elektrowni Wodnej Żar, która należy do PGE – Polskiej Grupy Energetyczne, będącej także sponsorem sportowca.

Victor_Żar_Adam-Harry-Charuk_4

Niezwykłe miejsce niesie ze sobą również zupełnie nowe wyzwania. Jego główną zaletą jest przede wszystkim brak fal, które w warunkach panujących na większych akwenach utrudniają kitesurferom wykonywanie tricków. Największym wyzwaniem dla Victora będzie za to wiatr, który w górach zachowuje się w zupełnie inny sposób niż na morzu czy w zatokach. Odbijając się od zbocz gór potrafi tworzy
nieobliczalne pętle, które w ewolucjach kitesurferskich mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić.

– O zdobyciu Góry Żar marzę już od 7 lat. Oczywiście chcę to zrobić na swój sposób, czyli wykonując tricki kitesurfingowe. Będzie to prawdziwym wyzwaniem ponieważ warunki, które panują nad zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej mogą okazać się najtrudniejszymi, z jakimi do tej pory się spotkałem. Chcę je maksymalnie wykorzystać i wykonać ewolucję, których nigdy nie robiono w tak wyjątkowym miejscu. Oczywiście to wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego sprawdzałem jak zachowuje się wiatr na Górze Żar latając tam na paralotni w szkole Alti. Rozważam również zabranie ze sobą spadochronu w razie nieoczekiwanego rozwoju wydarzeń – mówi Victor Borsuk.

Zbiornik, na którym zostanie przeprowadzona ekstremalna próba znajduje się na wysokości 761 m n.p.m.

źródło: Virgin Mobile

zostaw komentarz