Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wirtualne Muzeum Archeologicznie z materiałów misji badawczych NOAA

836

Wirtualne Muzeum Archeologicznie udostępniło interaktywną platformę prezentującą modele wraków w 3D.

 

Multimedialne prezentacje stworzone zostały ze zdjęć wykonanych podczas misji badawczych prowadzonych przez Biuro Oceanicznych Eksploracji NOAA.

 

Zebrane materiały pozwoliły na opracowanie dokumentacji szeregu wraków statków z XIX i XX wieku, odnalezionych na dnie w Zatoce Meksykańskiej i Atlantyku w ciągu ostatnich kilku lat.

 

Dane zarejestrowane za pomocą bezzałogowych pojazdów zdalnie sterowanych typu ROV, posłużyły do tworzenia bardzo szczegółowych obrazów. Przy zastosowaniu fotogrametrii, uzyskano z nich realistyczne, wirtualne,  trójwymiarowe modele wraków.

 

Fot.:Wrak drewnianego żaglowca z powłoką z miedzi, który zatonął około 200 lat temu w Zatoce Meksykańskiej. Spoczywa na dnie na głębokości ponad 1219 metrów.

 

Zbadany w 2014 roku przez statek badawczy Okeanos Explorer. Na dnie znaleziono co najmniej pięć dział i skrzynek muszkietów. Jego misja nadal nie jest znana, mógł to być zarówno okręt korsarski, jak i wojskowy czy też dobrze uzbrojony statek kupiecki. 
Po kliknięciu w obraz zostanie załadowany model 3D. Model dzięki uprzejmości BOEM.

Dzięki zastosowaniu fotogrametrii „Monterrey A Shipwreck” jest jednym z wraków dostępnych do oglądania w Wirtualnym Muzeum.

 

Wymodelowane prezentacje multimedialne stanowią punkt odniesienia na temat informacji dotyczących samych wraków, jak i ich otoczenia, nie tylko dla naukowców, ale i pasjonatów tych podwodnych skarbów naszej historii. 

Fot.: archiwum NOAA

Interaktywna platforma dostępna jest publicznie. Źródło:  Wirtualne Muzeum Archeologicznie

zostaw komentarz