Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Licytacja wydobytego z wraku wina z XVII wieku

4 629

Londyński dom aukcyjny Christie`s w najbliższych dniach wystawi na aukcję niezwykłe butelki z XVII wieku.

Licytacja obejmuje najstarszy jak dotąd trunek, jaki kiedykolwiek prezentowano.

 

Kształt butelek i dokładne badanie zawartości korka wykazały, że trunek został zabutelkowany między 1670 a 1690 rokiem.

Tak cenne znalezisko zostało odkryte w 2010 roku na wraku, podczas misji badawczej dna morskiego, u wybrzeży Niemiec. Leżakowanie w starym ratanowym koszu na 40 metrach głębokości przez ponad 320 lat, przerwali nurkowie, wydobywając cenny ładunek na powierzchnię.

 

Z 14. wyciągniętych butelek, jedna uległa zniszczeniu, natomiast druga została otwarta, przetestowania i podana analizie chemicznej. Wyniki laboratoryjne pozwoliły na ustalenie składu cennego, mocnego czerwonego wina.

Według profesora Gougeona „ Wyniki uzyskane w Dijon potwierdzają, że płyn jest napojem na bazie winogron, o czym świadczy obecność kwasu winowego. Analiza fenolowa potwierdziła, że ​​typowy stary podpis winny, bogaty w produkty rozkładu tanin z zawartością resweratrolu, pozwala stwierdzić, że jest to mocne czerwone wino. Co ciekawe, oprócz kwasów alifatycznych, takich jak kwas mlekowy i octowy, wino nadal zawierało pewne ilości etanolu.

Na podstawie analizy chemicznej szkła, a zwłaszcza kształtu zakorkowanej kolby, potwierdzono datowanie odpowiadające okresowi z końca XVII wieku.

 

Zatem przedmiotem aukcji odbywającej się w dniach 5-6 czerwca 2019 roku, są butelki czerwonego mocnego wina, które według potwierdzonych analiz, jest bardzo stare, w specjalnie zaprojektowanych zbiornikach wypełnionych wodą, wraz ze specjalnym wyposażeniem do konserwacji.

Niestety, jego degustacja raczej nie jest wskazana, ze względu na niskie walory smakowe. Zdaniem ekspertów, należy je traktować jako wartościowe przedmioty o dużym znaczeniu historycznym. 

Licytacja obejmuje 2 butelki na partię — proponowana cena początkowa aukcji to 26 000 – 30 000 GBP (funtów brytyjskich) lub, jak kto woli – 32 942 – 38 010 dolarów amerykańskich.

Więcej informacji na stronach aukcji: Christie

 

zostaw komentarz