Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Amica JKKP Team Wicemistrzem Polski

1 220

Koncertowe zakończenie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Zwycięzcą IV rundy został zespół Sailing Event MOS Iława, a tytuł Klubowego Mistrza Polski 2016 przypadł SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej.

Drugie miejsce dla zespołu z Mariny Kamień Pomorski – Amica JKKP Team, a na ostatnim stopniu podium uplasowała się załoga MBSW Rainmaker Giżycko.

Trzynaście klubów z całej Polski, cztery imprezy: w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Sopocie, ponad stu zawodników, rywalizacja na wysokim poziomie i dużo niespodzianek, tak w skrócie można podsumować drugi sezon Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

Ostatnia runda PEŻ trzymała w napięciu do samego końca, ponieważ o klasyfikacji generalnej całej Ligi decydowały praktycznie ostatnie wyścigi IV rundy. Warunki wietrzne były wręcz idealne i komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić pełen format zawodów, czyli 26 wyścigów. Faworytem do tytułu była ekipa Amica JKKP Team, która po III rundzie liderowała w tabeli. Tylko o punkt mniej miały załogi SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej oraz DTP PMT TŻR Szczecin, tuż za nimi plasowała się załoga MBSW Rainmaker Giżycko. Między tą czwórką miała się rozgrywać walka o tytuł.
Po pierwszym dniu rywalizacji załogi z czołowych miejsc w klasyfikacji generalnej żeglowały w miarę równo, jednak najlepiej z nich wypadła drużyna Tymona Sadowskiego (AZS PG) i to ona była pretendentem do tytułu. W wyjątkowo dobrej dyspozycji był Yacht Club Sopot, który zdeklasował rywali w pierwszym flighcie wygrywając cztery z sześciu wyścigów, ale jego strata po trzech imprezach wydawała się zbyt duża, aby powalczyć o mistrzowski tytuł. Tego dnia równie dobrze spisywał się Sailing Event MOS Iława, jednak również oni mieli zbyt duże straty punktowe, by liczyć się w walce o podium w klasyfikacji generalnej.

Drugi dzień należał do zespołu Karola Górskiego z Iławy. Stawka była bardzo wyrównana, jednak ostatecznie to Sailing Event wygrał ostatnią rundę Ekstraklasy. Tuż za nim uplasował się zespół AZS Politechniki Gdańskiej, tym samym zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej! Trzecie miejsce zajął Yacht Club Sopot, który zepsuł ostatni wyścig i stracił szansę na zwycięstwo w IV rundzie. Amica Jacht Klub Kamień Pomorski pod wodzą Patryka Zbroi w ostatniej rundzie żeglowała nieco poniżej oczekiwań, przez co w klasyfikacji generalnej spadła na drugie miejsce. Pozycji w generalnej klasyfikacji nie utrzymał też zespół DTP PMT TŻR Szczecin, który wypadł poza podium. Trzecie miejsce w generalce przydało natomiast MBSW Rainmaker Giżycko.

Poza krajowymi tytułami najlepszy klub zakwalifikował się do międzynarodowych rozgrywek Sailing Champions League. Tegoroczny finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii. Amica JKKP Team weźmie udział w przyszłorocznych eliminacja do Sailing Champions League, które odbędą się w St. Petersburgu w Rosji.

W Sopocie Amica JKKP Team wystartował w składzie: Patryk Zbroja, Damian Jaskólski, Krzysztof Żeludziewicz oraz Maciej Gonerko. W całych rozgrywkach w barwach Amica JKKP Team startowali ponadto: Tomasz Tetela i Marcin Zubrzycki.

Marek Świderski – Kierownik Amica JKKP Team: cel jaki sobie stawialiśmy w pierwszym naszym sezonie w PEŻ to było podium i został on w 100% osiągnięty. To dla nas największy klubowy sukces. Tytuł Mistrza Polski był bardzo blisko, ale nasi konkurencji to doskonali żeglarze, a przegraliśmy tylko jednym punktem. W Sopocie mogło być lepiej, ale w pierwszym wyścigu, po mino mijania pierwszej boi z dużym zapasem, nasza łódź zaczepiła o za długą cumę i w efekcie z drugiej pozycji spadliśmy na ostatnią. W końcowym rozliczeniu to kosztowało nas Mistrzostwo Polski. Ale cóż, taki jest sport. Dziś planujemy już przyszłoroczne starty w Sailing Champions League. Czekają nas jeszcze starty w Szczecińskiej Lidze Regatowej, gdzie jesteśmy liderem. 12 sierpnia 2016 roku na wieczną wachtę odszedł nasz klubowy kolega Krzysztof Antonowicz – Wiceprezes Jacht Klubu Kamień Pomorski ds. jachtów turystycznych. To Jemu dedykujemy srebrny medal i tytuł Klubowego Wicemistrza Polski w Żeglarstwie. Cześć Jego pamięci.

Wyniki IV rundy PEŻ:
1. Sailing Event MOS Iława – 26 pkt
2. AZS Politechniki Gdańskiej – 28 pkt
3. Yacht Club Sopot – 29 pkt
4. MBSW Rainmaker Giżycko – 33 pkt
5. Amica JKKP Team – 33 pkt
6. DTP PMT TŻR Szczecin – 42 pkt
7. Yacht Club Sztag AWF Katowice – 42 pkt
8. Procad GKŻ Gdańsk – 47 pkt
9. HRM Racing JKW Poznań – 51 pkt
10. Windward JKM Gryf Gdynia – 52 pkt
11. PŻKS DŻYGIT Białystok – 54 pkt
12. KŻ Sztorm Grupa Warszawa – 55 pkt
13. Baltic Trans YC Rewa – 56 pkt

Klasyfikacja końcowa Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2016:
1. AZS Politechniki Gdańskiej – 40 pkt
2. Amica JKKP Team – 39 pkt
3. MBSW Rainmaker Giżycko – 37 pkt
4. DTP PMT TŻR Szczecin – 36 pkt
5. Sailing Event MOS Iława – 31 pkt
6. Yacht Club Sopot – 29 pkt
7. Procad GKŻ Gdańsk – 27 pkt
8. HRM Racing JKW Poznań – 26 pkt
9. KŻ Sztorm Grupa Warszawa – 25 pkt
10. Yacht Club Sztag AWF Katowice – 22 pkt
11. PŻKS DŻYGIT Białystok – 20 pkt
12. Baltic Trans YC Rewa – 18 pkt
13. Windward JKM Gryf Gdynia – 17 pkt
Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są Polish Match Tour (MT Partners) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl

Tekst: PEŻ, Marek Świderski
Foto: Marta Dębska

zostaw komentarz