Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

Badania wraków okrętów podwodnych z I Wojny Światowej wokół walijskiego wybrzeża

270

W wodach okalających walijskie wybrzeża spoczywają wraki z różnych epok. Projekt zajmujący się badaniem wybranych wraków obejmuje te z pierwsze z wojny światowej.

Od 2016 roku, w SeaCam2  zaangażowany jest  Uniwersytet  Bangor,  Królewska Komisja ds. Zabytkowych i Historycznych Pomników Walii i eksperci z „Nautical Archaeology Society”. Dwuletnie badania wsparte zostały finansowo przez Fundusz Loterii Dziedzictwa, który na ten cel przeznaczył 400 tys. funtów.

Po raz pierwszy w nowej technologi został uwieczniony obraz brytyjskiego okrętu podwodnego, który zatonął w zatoce Caernarfon w Gwynedd w marcu 1918 r. Z dużą dokładnością został uchwycony rozbity kadłub HMS H5, w który uderzył omyłkowo brytyjski statek handlowy.

 

 

HMS H5

 

W trakcie badań zebrano dokładniejsze obrazy niemieckiego U-87.

Okręt podwodny został zatopiony w dniu Bożego Narodzenia 1917 roku. Jednostka leży u wybrzeży wyspy Bardsey, a jego lokalizacja została potwierdzona dopiero rok temu. Okręt spoczął na dnie wraz z 40 członkami załogi na pokładzie, po ostrzelaniu przez HMS Buttercup.

Niemiecki U-87 w trakcie działań wojennych zatopił lub uszkodził ponad 20 brytyjskich i sprzymierzonych okrętów w okresie od maja do listopada 1917 roku. Ostatnim celem okrętu podwodnego stał się SS Agberi, liniowiec, storpedowany podczas podróży do Liverpoolu. Członkom i pasażerom udało się przeżyć.

 

W ramach dotychczasowych działań zanalizowano około 12 z 14 wstępnie wytypowanych miejsc, w tym brytyjski okręt podwodny HMS H5, SS Rutherglen, SS Damao.

 

Głównym celem projektu upamiętniającego zapomnianą wojnę okrętów podwodnych wokół walijskiego wybrzeża, jest zobrazowanie jednostek , wpływu czasu zarówno na wraki, jak i na otaczające je środowisko. Projekt wspiera badania cech batymetrycznych dla zasobów energii pływów morskich. 

Źródło: rcahmw.gov.uk, seacams.ac.uk, bangor.ac.uk

 

 

SM U-87 Niemiecki okręt podwodny typu U-87

Zbudowany w Kaiserliche Werft Danzig w Gdańsku w latach 1915-1917. 24 kwietnia 1917 roku został przydzielony do III Flotylli. W czasie pięciu patroli zatopił 22 statki nieprzyjaciela.

25 grudnia 1917 roku U-87 zaatakował płynący w konwoju z ładunkiem oraz pasażerami z Dakaru do Liverpoolu brytyjski parowiec „Agberi”.  Atak nastąpił około 18 mil na północ od Bardsey Island. W czasie ataku na „Agberi” U-87 został zauważony i zaatakowany przez statki osłony. Najpierw został staranowany przez HMS Buttercup, a następnie zatopiony w wyniku ataku minami głębinowymi zrzuconymi z HMS PC.56.

 


 

Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA 

 


 

zostaw komentarz