Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Drony używane do badania zachowań orek i wielorybów

40

W sierpniu 2014 roku, naukowcy z Vancouver Aquarium i NOAA, zastosowali po raz pierwszy dron do monitorowania w środowisku naturalnym zagrożonych gatunków.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, dr Lance Barrett-Lennard, dr John Durban z Vancouver Aquarium  i dr Holly Fearnbach NOAA,  mogli monitorować stan tych zagrożonych gatunków.
Używane drona morskiego APH-22, zbudowanego specjalnie na zamówienie NOAA, do śledzenia wielorybów z wysokości 30 m, w odległości, która jest poza zasięgiem słuchu wieloryba, przyniosło już  rezultaty,  zebrano bowiem  30000 zdjęć z 60 lotów. Pomimo tego, że proces analizowania danych jest długotrwały, korzyści płynące z innowacyjnego podejścia są widoczne.
 
Obserwacje obejmują między innymi liczbę ciąż, które w innych warunkach nie zostały by wykryte, czy  wielkość i stan zdrowia wielorybów i orek.
Nowatorski projekt jest pierwszym tego typu, ale w ślad za nim idą już następne działania.  
Pomysł ochrony zagrożonych gatunków poprzez śledzenie ich bez bezpośredniej ingerencji człowieka okazał się na tyle skuteczny, iż  zastosowano go również do obserwacji zachowań nosorożców, czy ochrony przed nielegalnymi połowami w okolicach raf  Belize.
Drony używane do badania zachowań orek i wielorybów
źródło:tekst i fot.: NOAA, Vancouver Aquarium.
zostaw komentarz