Słuchaj w wersji audio
Kolumbia rozpoczęła niezwykle ambitną podwodną misję, której celem jest zbadanie wraku hiszpańskiego okrętu wojennego San José. Ten legendarny galeon, który zatonął na Karaibach ponad 300 lat temu, skrywa w swoich czeluściach skarby o wartości miliardów dolarów. Misja ta nie tylko fascynuje historyków i archeologów, ale również stanowi wyzwanie technologiczne i logistyczne.
Odkrycie Wraku
Wrak okrętu San José został odnaleziony przez rząd kolumbijski w 2015 roku w pobliżu miasta portowego Kartagena na głębokości około 600 metrów.
San José zatonął 8 czerwca 1708 roku podczas bitwy z brytyjskimi okrętami w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską. Okręt płynął z Panamy do Kolumbii, przewożąc ogromne bogactwa, które miały zasilić hiszpańską skarbnicę.
Misja Badawcza
Kolumbijski Instytut Antropologii i Historii (ICANH) rozpoczął misję badawczą, której pierwsza faza skoncentruje się na wykonaniu zdjęć wraku za pomocą pojazdów typu ROV. Te nieinwazyjne urządzenia mają na celu utorowanie drogi przyszłym eksploracjom, których celem będzie odzyskanie historycznych artefaktów z wraku. Wykonane podczas misji zdjęcia zostaną wykorzystane do stworzenia katalogu znalezisk archeologicznych.
ICANH wyznaczył miejsce odkrycia jako narodowy „chroniony obszar archeologiczny”, aby zabezpieczyć jego naukowe i historyczne znaczenie.
Prawne Aspekty i Spory
Odkrycie wraku San José wywołało nie tylko zachwyt pośród archeologów, ale i wielomiliardowy spór prawny o znaleźne. Kolumbia twierdzi, że po raz pierwszy znalazła wrak w 2015 roku z pomocą grupy międzynarodowych naukowców. Jednak amerykańska firma Sea Search-Armada (SSA), wcześniej znana jako Glocca Morra, kwestionuje to odkrycie, twierdząc, iż zlokalizowała wrak już na początku lat 80.
SSA przekazała sprawę do Stałego Trybunału Arbitrażowego, żądając około 10 miliardów dolarów, co stanowi połowę szacunkowej wartości skarbu z wraku.
Wartość Skarbów
Wrak San José, często określany mianem „Świętego Graala wraków statków”, przechodzi przez kolejny fascynujący rozdział swojej długiej historii. Spoczywający na głębokości około 600 metrów wraz z ogromną fortuną stanowi obecnie jeden z największych skarbów w dziejach żeglugi. Wartość, którą niosła ta pływająca forteca, szacowana jest na astronomiczną sumę ponad 20 miliardów dolarów.