Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Odkryto niezwykłe zdolności u rekinów wielorybich

4 750

Co mogą mieć ze sobą wspólnego jaszczurki i rekiny wielorybie?

 

Nie ma na świecie zbyt wielu przedstawicieli świata zwierząt, mających właściwości regeneracyjne. Jak się okazuje,  największe na naszej planecie ryby, również mają niesamowite zdolności lecznicze, tak jak np.  salamandry. Rekiny wielorybie mogą wyleczyć się w niezwykle szybkim tempie z urazów, a nawet takich ran jak częściowa utrata płetwy grzbietowej.

 

Rosnąca popularność tych łagodnych olbrzymów, spowodowała zwiększenie ryzyka interakcji z statkami,  łodziami turystycznymi czy wręcz z ludźmi, chcącymi z bliska przyjrzeć się zwierzętom.

 

Źródło: Marine Conservation Society Seychelles

Zespół naukowców z Uniwersytetu Southampton w ramach badań przeanalizował materiały zdjęciowe, wykonane zarówno przez innych badaczy, operatorów turystycznych, jak i amatorów, przedstawiające rekiny wielorybie zamieszkujące Ocean Indyjski.

Rozpoznawanie poszczególnych zwierząt i śledzenie ich tras żerowania, już od kilku lat jest ułatwione. Rekiny wielorybie mają bowiem na skórze plamy ułożone w wyjątkowy i indywidualny dla każdego osobnika wzór, który pozwala na identyfikację. Dzięki temu, możliwe jest również obserwowanie zwierząt wracających do zdrowa po obrażeniach, takich jak te spowodowane zderzeniami z łódkami.

 

Źródło: Marine Conservation Society Seychelles

 

„Korzystając z naszej nowej metody, byliśmy w stanie ustalić, iż rekiny te mogą leczyć się z bardzo poważnych urazów w ramach czasowych tygodni i miesięcy” – mówi naczelna autorka badania Freya Womersley. „Oznacza to, że teraz lepiej rozumiemy dynamikę urazów i leczenia, co może być bardzo ważne dla zarządzania ochroną”.

 

Łatwość odróżnienia zwierząt pozwoliła na odkrycie niezwykłej nawet u ryb właściwości, jaką jest regeneracja częściowo amputowanej kończyny. Te zdolności, jak się okazuje, nie były jedyną zaskakującą informacją, jaką udało się zaobserwować. Znaleziono również dowody na to, że unikalne wzorce występujące na grzbiecie u rekinów wielorybich, utrzymują się po powrocie do zdrowia, a plamki pojawiają się z powrotem na wcześniej uszkodzonych miejscach.

 

Freya podsumowuje:  – „Rekiny wielorybie doświadczają globalnego spadku liczebności populacji w wyniku różnych zagrożeń i w wyniku działalności człowieka. Dlatego konieczne jest zminimalizowanie wpływu człowieka na rekiny wielorybie i ochronę gatunków, które są najbardziej narażone, zwłaszcza tam, gdzie interakcje między człowiekiem a rekinami są duże.

 

Wyniki badań pokazują, że te wielkie ryby są bardziej odporne na urazy i uderzenia, niż dotąd uważano, nie zmienia to jednak faktu, że ​​mogą istnieć inne bardziej długotrwałe i negatywne skutki takich incydentów, których nie zobaczymy na zdjęciach, jak choćby zmiany w zachowaniu związane z żerowaniem czy zmniejszona sprawność.

Źródło:  Uniwersytet w Southampton

 

 

zostaw komentarz