Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Kolonia koralowców na Samoa jedną z największych na świecie

4 740

Rekordowych rozmiarów kolonię zlokalizowano na Ta’u, najbardziej na wschód wysuniętej wulkanicznej wyspie Samoa. Zbadana przez naukowców z narodowego sanktuarium morskiego NOAA, jest prawdopodobnie jedną z największych na świecie. 

 

Taʻū jest częścią Samoa Amerykańskiego. Badania pomiarowe przeprowadzone podczas ankiety monitorującej odkryły ponad 80 wyjątkowo dużych koralowców rozproszonych po wyspie, w różnych warunkach środowiskowych. Na tak niespotykaną powierzchnię kolonii mogą mieć wpływ łagodne fale, klimat i minimalne oddziaływanie człowieka.

„Wiele z dużych koralowców, w tym koral znany jako Big Momma, znajduje się w sanktuarium” – powiedział Atuatasi Lelei Peau, pełniący obowiązki dyrektora NMSAS. – „To było ekscytujące dowiedzieć się o kolejnej wyjątkowo dużej kolonii po przeciwnej stronie Ta’u. ”.

Narodowe sanktuarium morskie NOAA na Samoa Amerykańskim jest największym amerykańskim sanktuarium morskim i chroni 13 581 mil kwadratowych płytkich raf koralowych i otwartych wód.

 

Ankieta monitorująca przeprowadzona została przez wieloagencyjny zespół, w tym NMSAS, American Samoa’s Coral Reef Advisory Group, American Samoa’s Department of Marine and Wildlife Resources oraz National Park of Samoa Amerykańskie i finansowane przez Program Ochrony Rafy Koralowej NOAA.

Źródło: NOAA

 

zostaw komentarz