Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

Potwierdzono identyfikację wraku statku parowego Pulawski

587

- Ad -

Wrak parowca znaleziony na dnie Atlantyku, ponad 40 mil od wybrzeży Północnej Karoliny, został zidentyfikowany podczas eksploracji jako SD Pulawski na podstawie wydobytych artefaktów.

  Luksusowy liniowiec zatonął w czerwcu 1938 roku, podczas rejsu z Savannah do Baltimore.  Według relacji z 1919 roku przedstawionej w „Kwartalniku Historycznym Gorgia” przyczyną zatonięcia był wybuch kotła, który spowodował przełamanie statku na pół.
Rys.: z „The Tragedy of the Seas”1848 – Charlesa Elms’a
Katastrofa morska parowca pochłonęła ponad połowę załogi i pasażerów, zginęło wówczas około 128 osób, a tylko 59 udało się przeżyć. Zatonięcie Pulaskiego  stało się jedną z najbardziej istotnych katastrof ówczesnego wschodniego wybrzeża.    Wrak, którego szczątki znaleziono w styczniu br., od początku był traktowany przez historyków jako Pulaski. Jednakże, celem prowadzonych prac eksploracyjnych na spoczywających na 30 metrach głębokości szczątkach, była również identyfikacja. W trakcie poszukiwań odnaleziono kilka przedmiotów zawierających nabitą nazwę „Pulaski” w tym świecznik, wczesne emisje srebrnych monet ze Stanów Zjednoczonych oraz hiszpańskie srebrne monety z końca XVIII wieku, datowane nie później niż w 1936 roku.   Blue Water Ventures International i partner projektu Endurance Exploration Group zweryfikowali tożsamość Parowca Pulawski. Obie firmy zajmują się na co dzień poszukiwaniami morskimi wraków i wydobywaniem artefaktów.   źródło: Blue Water Ventures International [miptheme_adssystem ad = „7009” align = „none” hide_on_mobile = „no”] [/ miptheme_adssystem]
zostaw komentarz

- Ad -