Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

- Ad -

Śledzenie podwodnej trasy ROVa na mapach Google

976

- Ad -

Na dzień dzisiejszy niewiele jest urządzeń pracujących pod wodą, których trasę możemy prześledzić za pomocą GPS. Najnowszy Revolution NAV jest ciekawym wyjątkiem, ponieważ jego pracę możemy śledzić w Mapach Google.


Sterowanie samym urządzeniem odbywa się za pomocą kabla komunikacyjnego. Dodatkowo ROV łączy się poprzez impulsy akustyczne z urządzeniem zwanym przetwornikiem, pływającym w wodzie w pobliżu operatora. Wysyłane z powierzchni wody przez przetwornik impulsy odbierane są pod wodą za pomocą respondera umieszczonego na górze pojazdu, który w odpowiedzi wysyła własny sygnał.
Odebrany przez przetwornik na powierzchni impuls po przetworzeniu przesłany zostaje do panelu sterowania operatora. Przekonwertowane informacje umieszczone na mapach Google pokażą nie tylko lokalizację, ale i przebytą trasę pod wodą.

 

 

Lokalizacja nie jest jedynym atutem Revolution NAV.

Zaawansowany system stabilizacji pozwala na utrzymanie urządzenia precyzyjnie, w danym miejscu, nawet podczas bardzo zmiennych warunków wodnych. Użyte pędniki działają w systemie sprzężenia magnetycznego. Dwa z nich zamontowane pionowo, zapewniają precyzyjne ruchy pionowe i utrzymywanie głębokości, natomiast cztery pozostałe zamontowane poziomo umożliwiają ruchy boczne.

 

W centralnej części głowicy odchylającej się pod kontem aż 260 stopni zamontowano kamerę o bardzo wysokiej rozdzielczości. Kamera wspomagana reflektorami LED rejestruje materiał wideo w 4K / 30 kl./ Do dyspozycji mamy również robotyczne ramie chwytające, sonar i dalmierz laserowy. Według producenta urządzenie może działać do ośmiu godzin na akumulatorze po 3-godzinnym ładowaniu..

 

Korpus ROVa wykonano z anodyzowanego aluminium i stali nierdzewnej, natomiast osłonę soczewki kamery z szafirowego szkła, całość została zamknięta w obudowie z włókna węglowego, co pozwala na bezproblemową pracę do 305 metrów głębokości.

- Ad -


 

Specyfikacja techniczna:
prędkość: 3.5 węzła
głębokość: 305 m
materiał: korpus: anodowane obrobione aluminium, włókno węglowe, stal nierdzewna i pianka wypornościowa
osłony: szafir i akryl
czas pracy wymiennego akumulatora: do 8 godzin (wymiana baterii w 30 sekund) zakres temperatur: -10 ° C do 50 ° C

Revolution w podstawowej wersji bez GPS kosztuje 29 999 dolarów, w pełnej wersji NAV dostępny jest w cenie 56 999 dolarów.

Źródło: deeptrekker

 

zostaw komentarz

- Ad -