Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Odkryto nowy gatunek wieloryba

3 126

W wodach okalających wyspy San Benito u wybrzeży Meksyku, naukowcy zaobserwowali trzy nieznane wcześniej osobniki, których pochodzenie na naszej planecie może być tak stare, jak ludzi.

 

Podczas wyprawy udało się zebrać materiały wideo i zarejestrować dźwięki, które wydawały zwierzęta. Charakterystyczne dla każdego rodzaju wielorybów sygnały akustyczne, pozwalają na identyfikację poszczególnych gatunków.

Nakręcony materiał filmowy ukazuje osobniki średniego rozmiaru ważące około tony. Na zdjęciach widać również, niespotykany dotąd element, który tak zaskoczył badaczy. Według ich opinii charakterystyczny ząb znajdował się w zupełnie innym miejscu, niż u jakichkolwiek innych przedstawicieli Dziobowali.

 

 

“ Widzieliśmy coś nowego, coś, czego nie oczekiwano w tej dziedzinie, coś, co nie pasuje, ani wizualnie, ani akustycznie, do niczego, o czym wiadomo, że istnieje ” – powiedział dr Jay Barlow z Instytutu Oceanografii Scripps w San Diego, który poprowadził wyprawę.

Zebranie tak przekonujących dowodów fotograficznych i akustycznych może wskazywać, że faktycznie mamy do czynienia z nowym gatunkiem.

Podczas obserwacji pobrano próbki genetyczne środowiska, które zostały przekazane już do analizy, celem ostatecznego potwierdzenia istnienia nowego gatunku wieloryba. Zdaniem badaczy, którzy przyczynili się do odkrycia, to szokujące, ponieważ zwierzęta te są mieszkańcami ziemi tak długo, jak i my żyjemy na naszej planecie.

 

Wyprawa na pokładzie statku Sea Shepherd – Prawdopodobnie nowy gatunek wieloryba. źródło: Simon Ager / Sea Shepherd

Wyprawa na pokładzie statku Sea Shepherd, podczas której udało się odnaleźć nowego przedstawiciela morskich ssaków, została zorganizowana w celach badawczych i poszukiwawczych. Jednakże jej głównym zadaniem było zlokalizowanie Mesoplodon Perrini — innego gatunku wieloryba zwanego Dziobowalem kalifornijskim.

 

Wyprawa na pokładzie statku Sea Shepherd – źródło: Simon Ager / Sea Shepherd

Zarejestrowany podczas wcześniejszej badań sygnał akustyczny, umożliwił charakterystykę poszukiwanego zwierzęcia, którego również nigdy wcześniej nie widziano na wolności, a który należy do grupy 23 znanych, ale niezaobserwowanych gatunków dziobowatych występujących w oceanach.

 

 

 

Dziobowal kalifornijski – (Mesoplodon Perrini) należy do podrzędu wielorybów zębatych i jest jednym z ponad 90 znanych waleni, które istnieją obecnie. Pochodzi z rodziny Ziphiidae, która jest drugą najbardziej zróżnicowaną grupą spośród wszystkich ssaków morskich, liczących obecnie ponad 20 gatunków. Obecnie niewiele wiadomo na temat tych nieśmiałych, głęboko nurkujących ssaków. Ich nazwa częściowo pochodzi od szczęki w kształcie dzioba, która wystaje z ich małej głowy. Wieloryb Perrini został sklasyfikowany jako nowy gatunek w 2002 roku na podstawie pięciu zwierząt, które wylądowały na wybrzeżu Kalifornii w latach 1975–1997.

 

Źródło: Sea Shepherd

 

zostaw komentarz