Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Statek handlowy sprzed 3600 lat odnaleziono u wybrzeży Antalyi w Turcji

508

Podwodne archeologiczne odkrycia ostatni lat zapewne wielu pasjonatów mogą zadziwić. Nie dalej jak w zeszłym roku cały świat obiegły informacje o najstarszym nietkniętym wraku znalezionym w Morzu Czarnym sprzed 2400 lat. 

 

Tymczasem na Antylach, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, poinformowano, że tureccy archeolodzy z Departamentu Badań Podwodnych Uniwersytetu w Antalyi, odkryli następny starożytny wrak.

Prawdopodobnie najstarszy wrak statku handlowego pochodzący z epoki brązu, liczący 3600 lat spoczywa u wybrzeży południowej prowincji Antalya w Turcji.

Szacuje się, iż leżący na 50 metrach wrak, pochodzi sprzed 1600 lat p.n.e. i zdaniem ekspertów stanowi przełomowe odkrycie w dziedzinie archeologii podwodnej.

 

Mająca 14 metrów długości jednostka, transportowała około 1,5 tony kruszcu miedzianego. Zdaniem badających pozostałości archeologów sztabki będące głównym ładunkiem, pozwoliły ustalić jego przybliżony wiek. Ilość odnalezionego kruszcu, ustalono za pomocą pomiarów sonarowych i mozaiki fotograficznej.

 

Badanie sztabek pozwoliło doprecyzować pochodzenie.

Wydobyte z kopalni zlokalizowanych na Cyprze, po uformowaniu były transportowane na wybrzeże Morza Egejskiego lub na Kretę, gdzie znajdował się statek, który zatonął. Ustalenie źródła wydobycia i datowanie kruszcu pozwoliło na określenie wieku statku.

 

Artefakty, które zostaną wyciągnięte z wraku, wyeksponowane będą w muzeum w Kamer.

Źródło: inf. pras. Departament w Antalyi, Uniwersytet w Antalyi

 

 

zostaw komentarz