Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Stworzenie szczepionki na Covid-19 może przyczynić się do śmierci pół miliona rekinów

1 484

Według danych WHO istnieje 40 potencjalnych szczepionek przeciwko Covid-19 w ocenie klinicznej i 142 potencjalne szczepionki w ocenie przedklinicznej.  Jak podaje „Shark Allies”, 17 z zaproponowanych preparatów używa adiuwantów, a pięć z nich jest opartych na Skwalenie z rekina.

 

Skwalen, składnik tłuszczu wątroby rekinów, obecnie stosowany w medycynie m.in. do zwiększenia skuteczności w szczepionkach przeciw grypie.  Teraz może znaleźć także zastosowanie w szczepionkach przeciw Covid-19.

Zatwierdzenie szczepionek, w skład których wchodzi Skwalen pochodzenia naturalnego, przyczyni się do zabicia około 250 000 rekinów, aby zapewnić jedną dawkę dla każdej osoby. Według części naukowców do uodpornienia populacji mogą być potrzebne dwie dawki, co będzie oznaczało, śmierć kolejnych 250 000 rekinów.

Rozwiązaniem zapobiegającym wyniszczaniu populacji rekina mogłoby być zastosowanie Skwalenu wytwarzanego z produktów niezwierzęcych. Chodzi głównie o strukturę chemiczną związku, który będzie identyczny u rekinów i w alternatywnych produktach niezwierzęcych. To rozwiązanie niestety nie jest już tak tanie czy proste.

 

Jak się okazuje zarówno rośliny, jak i zwierzęta produkują Skwalen jako biochemiczny półprodukt. Składnik można uzyskać zatem z drożdży, trzciny cukrowej czy oliwy z oliwek, niestety produkcja ponosi za sobą zwiększone koszty.

Firma, Amyris, jeden z producentów Skwalenu z trzciny cukrowej, wydał oświadczenie informujące, iż może wyprodukować preparat dla miliarda szczepionek w ciągu jednego miesiąca lub krócej.

W USA trwają rozmowy o dopuszczeniu syntetycznie otrzymywanego preparatu,  ponieważ aktualnie nie jest zatwierdzony do zastosowania w produkcji szczepionek.

Naturalny Skwalen z rekina pozyskiwany jest głównie przez małe prywatne firmy zajmujące się połowem i przetwarzany w Chinach. Według ekologów każdego roku zabija się około trzech milionów rekinów tyko z powodu Skwalenu, który jest również stosowany w kosmetykach i oleju maszynowym.

Do wydobycia jednej tony Skwalenu zabija się około 3000 rekinów.

 

Aby podpisać i udostępnić petycję, przejdź do: Stop Using Sharks in COVID-19 Vaccine – Use EXISTING Sustainable Options.

 

Źródło: Shark Allies

zostaw komentarz