Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Szlakiem wiedeńskich kanałów

622

Podziemny świat austriackiej stolicy czyli system wiedeńskich kanałów dostępny jest ponownie dla zwiedzających. Sezon letni został rozpoczęty i przewodnicy czekają na żądnych przygód i niecodziennych wrażeń turystów.

W ubiegłym roku na tajemniczą wycieczkę szlakiem wiedeńskich kanałów wybrało się ponad 18 000 osób. Obejrzeli oni najstarszą część systemu kanalizacji Wiednia tzw. Cholerakanal, znajdujący się pod znanym turystom Karlsplatz. Zwiedzający nie tylko mogą poczuć się jak na planie filmowym (tu kręcono bowiem w latach powojennych „Trzeciego człowieka” w reżyserii Carola Reeda), ale też uzyskują informacje na temat organizacji, działalności i stanu techniki Wiedeńskich Kanałów, czyli jednostki odpowiedzialnej za gospodarkę ścieków w austriackiej stolicy.

Zarówno znawcy jak i amatorzy systemów kanalizacyjnych mogą od 5. maja br. dosłownie zagłębić się w świat kanałów i podążyć śladem Orsona Wellesa alias Harry Lime’a.

Von 1. Mai bis 31. Oktober laden die Kanalarbeiter zur "3. Mann Tour" ins Wiener Kanalsystem
Von 1. Mai bis 31. Oktober laden die Kanalarbeiter zur „3. Mann Tour” ins Wiener Kanalsystem

Wiedeński system kanalizacji to jednak dużo więcej niż kulisy filmowe. Poprzez wybudowanie 180 lat temu kanału Cholerakanal, Wiedeń już wtedy określił swoją wiodącą rolę w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska. „Wydajna i wysokiej jakości kanalizacja w Wiedniu, w kombinacji z jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w całej Europie, jest fundamentem funkcjonującej higieny miasta i istotnym współczynnikiem doskonałej jakości życia w Wiedniu”, podkreśla Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. ochrony środowiska.

Wiedeńskie Kanały to największy w całej Austrii operator sieci kanałów. Długość ciągu kanałów to ponad 2 400 km. Codziennie ponad pół miliarda litrów ścieków transportowanych jest w bezpieczny i ekologiczny sposób do oczyszczalni ścieków „ebs” w dzielnicy Wiednia Simmering. Naddunajska metropolia w 99,7 % podłączona jest do kanalizacji miejskiej, ale mimo tego rokrocznie sieć kanalizacji jest rozbudowywana o kolejne 10 km.

Spacery po kanałach odbywają się do 30. października, od czwartku do niedzieli (wejścia o pełnych godzinach). Do kanałów nie mają wstępu dzieci poniżej 12 lat. Wejście znajduje się w Girardipark (naprzeciwko Café Museum) i jest wyraźnie oznaczone.

źródło: Eurocomm-PR /PAP

 

 

zostaw komentarz