Wielka Brytania dołącza do grona krajów, które wprowadzają zakaz importu i eksportu produktów z płetw rekinów.
-
Celem wprowadzonego zakazu handlu jest wspieranie ochrony zagrożonych rekinów.
-
Zakaz obejmie również produkty z płetw, w tym zupę z płetwy rekina w puszce.
Wiele gatunków rekinów znajduje się na granicy wyginięcia. Spośród ponad 500 gatunków rekinów 143 są wymienione jako „zagrożone”. Obecność i różnorodność rekinów na obszarach morskich stanowi kluczowy wskaźnik zdrowia oceanów, podczas gdy zwierzęta odgrywają również istotną rolę w ekosystemach morskich, pomagając w utrzymaniu zrównoważonego poziomu ryb w łańcuchu pokarmowym.
Obok przełowienia to popyt na produkty z płetw rekina jest istotnym czynnikiem wpływającym na ich malejące populacje. Zakaz przywożenia oderwanych płetw do Wielkiej Brytanii pomoże chronić dzikie populacje gatunków rekinów, takich jak zagrożony wyginięciem rekin krótkopłetwy czy przełowiony rekin błękitny, których występowanie gwałtownie spadło w wyniku niezrównoważonych praktyk połowowych.
Minister ds. dobrostanu zwierząt Lord Goldsmith powiedział – Odcinanie płetw rekinom jest nieopisanie okrutne i powoduje śmierć tysięcy z nich. Jest też niewybaczalnie marnotrawne. Praktyka ta jest słusznie zakazana na wodach Wielkiej Brytanii, ale handel trwa, co ma poważne konsekwencje dla przyszłości tych wspaniałych stworzeń.
Dlatego obecnie zakazujemy importu zarówno odciętych płetw rekina, jak i produktów z nich pochodzących. Nasze działanie nie tylko pomoże zwiększyć liczebność rekinów, ale wyśle jasny sygnał, że nie wspieramy przemysłu, który spycha wiele gatunków na skraj wyginięcia.
Wielka Brytania jest światowym liderem w dziedzinie ochrony mórz, z naszym programem „niebieskiego pasa” chroniącym obszar oceanu wokół brytyjskich terytoriów zamorskich wielkości Indii, a także z planami pilotażu obszarów morskich o wysokim stopniu ochrony na naszych wodach krajowych. Wielka Brytania prowadzi również globalną kampanię, wspieraną przez ponad 80 krajów, na rzecz ochrony co najmniej 30% światowych lądów i oceanów do 2030 roku.
Niezrównoważone tempo, w jakim rekiny są łapane przez światowe floty rybackie jako przyłów lub celowo dla płetw i mięsa, spowodowało znaczny spadek światowej populacji rekinów.
Rekiny istnieją od milionów lat i odgrywają kluczową rolę dla zdrowia naszych oceanów, jednak w wyniku działalności człowieka wiele gatunków rekinów jest krytycznie zagrożonych i w niektórych regionach grozi im wyginięcie.
Źródło: gov.uk