Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wyciek oleju zagrożeniem dla Wysp Salomona

1 575

Masowiec przewożący 700 ton oleju osiadł na mieliźnie w okolicach Rennell i Bellona na Wyspach Salomona.

Podczas monitorowania stanu spoczywającego na rafach od ponad miesiąca masowca “Solomon Trader”, prowadzonego przez Australijski Urząd Bezpieczeństwa Morskiego okazało się, że w wyniku uszkodzeń nastąpił wyciek.

Rozprzestrzeniająca się plama rozciąga się już na ponad sześć kilometrów linii brzegowej i porusza w kierunku chronionych w ramach światowego dziedzictwa UNESCO miejsc.

 Współpracujące rządy Australii i Wysp Salomona z powodu opieszałości armatora jednostki, zaniepokojone pozostałymi na wraku 600 tonami ropy, przystąpiły do oczyszczania i łagodzenia skutków zanieczyszczenia.

7 marca, rozpoczęto rozmieszczenie specjalistycznego sprzętu i statków z Australii i Honiara.

Działania koncentrują się na Zatoce Kangava. Wysłano specjalistyczną załogę AMSA, zajmująca się wyciekami ropy, wraz z sanitariuszem i oficerem łącznikowym z Emergency Management Australia. Ponadto rozmieszczono dodatkowe statki i personel pomocniczy z Australii, i 

budowany z Nowej Zelandii.

Zdaniem przedstawicieli rządu australijskiego, odpowiedzialność za incydent i za skutki spowodowane w jego wyniku spoczywa na armatorze, a pomoc ma na celu złagodzenie skutków i przejęcie kontroli nad sytuacją, aby ta odpowiedzialność mogła zostać wyegzekwowana.

 

źródło: DFAT 

 

 

[miptheme_adssystem ad=”10388″ align=”none” hide_on_mobile=”no”][/miptheme_adssystem]
zostaw komentarz