Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Zapowiadają się ekstremalnie trudne Mistrzowskie Regaty Baltic Polonez Cup Race 2016

511

1 czerwca rozpoczną się zgłoszenia do I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC – Baltic Polonez Cup Race 2016.
Tegoroczne regaty organizowane będą przez Fundację Żeglarską Sailportal.pl, we współpracy z Komisją Żeglarstwa Morskiego PZŻ, przeprowadzone będą zgodnie z przepisami ISAF (ORC), Greenbook ORC – a żeglarze samotnicy i załogi dwuosobowe zostaną sprawdzeni na trzech różnych dystansach.

Tym samym „Polonez” staje się najtrudniejszą i najbardziej wszechstronną sportową imprezą dla żeglarzy samotników i załóg dwuosobowych w rejonie Bałtyku i w Polsce.
Wyścigi o tytuł Mistrzów Polski Samotników i Załóg Dwuosobowych rozgrywane będą według Międzynarodowej formuły ORC (Int i Club) i przepisów ISAF, pozostałe dotychczasowe grupy (KWR, Open I, Open II i Class) będą grupami towarzyszącymi.
Tegoroczny „Polonez” będzie wyjątkowym i szczególnym sprawdzeniem i przetestowaniem umiejętności żeglarzy, planowane jest rozegranie, aż 5 wyścigów na różnych dystansach, a w tym:
– 13 sierpnia rozpoczniemy regaty od dwóch ultra krótkich wyścigów na wewnętrznych wodach morskich na Odrze w Szczecinie (Pyromagic Szczecin 2016).

Wyścigi odbędą się w sercu Szczecina i będą komentowane na żywo dla kibiców podczas wydarzeń towarzyszących odbywającego się w tym czasie Festiwalowi Pyromagic w Szczecinie. Krótkie wyścigi będą szczególnie trudnym wyzwaniem dla grup żeglarzy samotników — o wynikach na tej trasie zadecydują: perfekcyjny start, szybkość działania i opanowanie jachtu na niewielkim akwenie, oraz taktyka i technika żeglugi w trudnych warunkach na Odrze (zmienne wiatry i prąd).
Obecność żeglarzy w Szczecinie będzie ponownie powrotem do tradycji startu honorowego „tradycyjnego Poloneza”, będzie również doskonałą okazją dla załóg, by odwiedzić nową North East Marinę, będzie można uczestniczyć w prestiżowym festiwalu sztucznych ogni Pyromagic 2016.
W CKE Stara Rzeźnia na Szczecińskiej Łasztowni planujemy szereg imprez towarzyszących i spotkań ze znanymi żeglarzami.
– 15 sierpnia przenosimy się do Świnoujścia i tam rozegrane zostaną kolejne dwa średnie wyścigi- typu Up & Down (Świnoujście Cup 2016). Będzie to również bardzo trudne zadanie szczególnie dla żeglarzy samotników: tego typu trasy wymagają szybkości, sprawności i optymalnej techniki żeglowania, wyniki pozwolą na ocenę ogólnych umiejętności żeglarskich i regatowych na średniej trasie.

– 16 sierpnia startuje tradycyjny długodystansowy wyścig „O Puchar Poloneza” rozgrywany na historycznej trasie Świnoujście — Christiansø — Świnoujście (ok. 200 Mm). Wyścig ten pozwoli ocenić przede wszystkim wytrzymałość skipperów, umiejętność rozłożenia sił w czasie, taktykę żeglowania, oraz wytrzymałość jachtów i osprzętu. Warto tu dodać, że tradycyjną trasę można pokonać na 4 sposoby, każda trasa jest inna i ma inną długość, a jej wybór zależy od taktyki zawodników.

Historyczny Puchar „Poloneza” pozostaje nagrodą główną dla żeglarza samotnika, który wygra wyścig długi w grupie ORC.

Źródło: Polonez CUP/Krzysztof Krygier
zostaw komentarz