Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Polskie jeziora przyciągają żeglarzy z polski i z zagranicy

10 436

Wypoczynek na wodzie to sposób na wakacje dla wielu Polaków. W 2022 roku padł kolejny rekord – według danych platformy Boataround, zajmującej się pośrednictwem w wynajmie łodzi, liczba rezerwacji jachtów w Polsce wzrosła o 78% w stosunku do 2020 roku i o 26% w porównaniu z 2021. 

 

Żeglowanie nad jeziorami cenią sobie też zagraniczni turyści – aż 68% rezerwacji łodzi na platformie w Polsce zostało dokonanych przez obywateli innych państw.

 

Żeglowanie sposobem na urlop

Z roku na rok rośnie liczba osób, dla których wynajem łodzi jest sposobem na spędzanie urlopu z rodziną i przyjaciółmi. Polacy najczęściej dokonują rezerwacji na 7 dni, wybierając łodzie mogące pomieścić od 8 do 10 osób. Największą popularnością wśród kierunków krajowych cieszą się Mazury. Natomiast w przypadku zagranicznych wakacji, polscy turyści wybierają najczęściej Trogir w Chorwacji i Ateny oraz Lefkadę w Grecji.

W roku 2021 widzieliśmy duży wzrost zainteresowania i liczby rezerwacji łodzi po trudnym okresie pandemii. W tym roku pojawiły się kolejne wyzwania związane z niepewną sytuacją geopolityczną i gospodarczą. Turyści reagowali na pojawiające się informacje i uzależniali od nich swoje plany, sytuacja zmieniała się więc bardzo dynamicznie zarówno dla wynajmujących łodzie, jak i użytkowników oferujących jachty na wynajem. Jednak mimo trudności, tegoroczne wakacje potwierdziły, że coraz większa liczba Polaków wybiera urlop pod żaglami, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wiele rezerwacji jest też dokonywanych last minute, wiele dotyczy jesieni tego roku komentuje Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround.

 

Rekordowe lato na wodzie

Liczba rezerwacji wzrosła w tym roku we wszystkich lokacjach, w których działa Boataround. W porównaniu z rokiem 2020 wynajęto o 36% więcej łodzi. Największy wzrost liczby rezerwacji jachtów w stosunku do 2020 roku odnotowała Grecja (274%), na drugim miejscu są Włochy (214%), a podium zamyka Chorwacja (161%). W porównaniu z 2021, w tym roku znacznym skokiem może pochwalić się też Hiszpania (94%). Spędzanie lata na wodzie najbardziej upodobali sobie Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy, a także Czesi, Słowacy, Węgrzy i Polacy.

Żeglowanie coraz bardziej dostępne

W 2022 roku wrosła nie tylko liczba chętnych na spędzanie wakacji na wodzie. O 37% w stosunku do 2020 roku wzrosła też liczba osób i firm oferujących swoje łodzie na wynajem. Zarówno polscy, jak i zagraniczni turyści z rosnącej oferty wybierają przede wszystkim żaglówki (Bavaria, Jeanneau, Benneteau) oraz katamarany (Lagoon, Fountain Pajot, Bali).

Do platformy dołączają nowi użytkownicy, którzy chcą wynajmować swoje łodzie. To odpowiedź na coraz większe zainteresowanie turystów taką formą spędzania czasu. Im większy wybór łodzi, tym więcej możliwości dopasowania wakacji do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Podróżowanie, podobnie jak inne dziedziny życia przenosi się do sieci, więc właściciele jachtów szukają sposobów do docierania do klientów także w Internecie – dodaje Pavel Pribiš.

 

Źródło: Boataround

Boataround to największa na świecie platforma rezerwacji i wynajmu łodzi online.

zostaw komentarz