Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Carnatic – najstarszy wrak rafy Abu Nuhas

1 169

Carnatic przez ponad 100 lat był jedynym wrakiem na rafie.

Dopiero w latach 1978-1983 dołączyły do niego cztery statki.Parowiec został zbudowany w 1862 roku przez stocznię Samuda Bros of London. Pełnił rolę statku pocztowo-pasażerskiego w angielskiej The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company. Jako liniowiec kursował na trasie Suez-Bombaj. Zatonął w nocy z 12. na 13. września 1869 podczas rejsu z Suezu do Bombaju. Carnatic wpłynął na rafę, która nie była wówczas oznaczona na mapach.

 

Na pokładzie znajdowało się 35. pasażerów oraz 176. członków załogi.
Po wpłynięciu na rafę parowiec został uszkodzony w znacznym stopniu, zdołał się jednak utrzymać na powierzchni przez wiele godzin.
Kapitan statku, P.B Jones, po oględzinach statku uznał, że jest on bezpieczny. W nocy jednak woda wdarła się do kotłowni, pozostawiając statek bez zasilania.

 

 

 

 

 

 

 

[FMP]

Po 34. godzinach na rafie kapitan zarządził ewakuację. Było już jednak
za późno, gdyż parowiec złamał się w pół. 31 osób utonęło, ocalałym udało się dopłynąć do Shadwan. Zostali uratowani przez statek Sumatra. Parowiec w chwili zatonięcia przewoził 40 000 funtów brytyjskich w postaci sztab miedzi i złota, listy, bele bawełny oraz setki butelek wina. Dziś owe butelki traktowane są przez nurków jak trofea i zdobią ich domowe gabloty. Po dwóch tygodniach od zatonięcia przeprowadzona została akcja, dzięki której odzyskano cenny ładunek.

 

 

 

 

 

 

 

 
Do tej pory jednak snute są rozważania, jakoby na statku znajdował się jeszcze jakiś ukryty skarb. Statek położony jest na lewej burcie. Spoczywa na głębokości maksymalnej 28. metrów. Drewniana konstrukcja z biegiem czasu zmurszała, jednak stalowe elementy są bogato porośnięte przez koralowce. Najwięcej emocji wzbudza nurkowanie w kadłubie, które przypomina spacer pod arkadami.

 

 

 

Magazyn Bluelife 2012 09, fot.: Dominik Dopierała

Carnatic
Typ: parowiec; narodowość: brytyjska; zbudowany: 1862 rok; długość: 89,8 m szerokość: 11,6 m wysokość: 7,8 m; wyporność: 1776 ton; zatonął: 13 września 1969 r. głębokość: 15-28 m [/su_note]

 

 

 [/FMP]
zostaw komentarz