Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Mikrodrobiny plastiku znaleziono w żółwiach morskich na całym świecie

177

Odpady z tworzyw sztucznych wykrywane są w coraz większej ilości miejsc w oceanie. O wielu z nich nie wiemy, wiele znanych  pozostaje jeszcze do sprawdzenia.

 

Najnowsze badania dają dowody na obecność plastikowych odpadów w żołądkach żółwi morskich pochodzących ze wszystkich zakątków globu. Takie informacje niewątpliwie pokazują implikacje związane z problemem zanieczyszczenia tworzywem sztucznym.

 

Miliony ton odpadów sztucznych trafiające do morza każdego roku rozkładane są przez wody oceanu na mikrodrobiny. Pomimo zaawansowanej technologi, na dzień dzisiejszy nie mamy możliwości śledzenia dróg wodnych plastikowych odpadów.

 

Niestety lista miejsc, o których wiadomo, gdzie mikrodrobiny przenikają do wodnego świata, rośnie. Tylko w tym roku naukowcy znaleźli różne mikroplastiki w arktycznym lodzie morskim czy w 93 procentach wody butelkowanej.

 

Skala zjawiska powiększa się, a my nie umiemy tego określić ani zatrzymać. Naukowcy z Uniwersytetu Exeter i Morskiego laboratorium w Plymouth przeprowadzili sekcję zwłok 102 żółwi z Pacyfiku, Morza Śródziemnego i Atlantyku.

 

Badaniem objęto wszystkie siedem gatunków. W każdym z nich znaleziono mikrodrobiny. Najczęściej występowały włókna ubrań, filtrów papierosów i sieci rybackich.

 

Badanie prowadzone przez dr Emily Duncan pokazujące skalę zanieczyszczenia skłaniają do następnych pytań.

Czy mikrodrobiny wpłyną na organizmy wodne w bardziej drastyczny sposób? Czy mogą zawierać zanieczyszczenia, bakterie lub wirusy, i wpływać na organizmy na poziomie komórkowym lub subkomórkowym?

 

Zapewne następne badania odpowiedzą na te pytania.

źródło: Uniwersytet Exeter

zostaw komentarz