Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Mowa delfinów podobna do mowy człowieka

group of jumping dolphins,beautiful seascape with deep ocean waters and cloudscape
1 049

Porozumiewanie się delfinów od lat spędza sen z powiek naukowcom. Co tak naprawdę kryje się za dźwiękami, które wydają te wspaniałe ssaki?

Być może, w końcu osiągnięto jakiś przełom w tej dziedzinie, ponieważ naukowcy twierdzą , że wreszcie nagrali delfiny rozmawiające ze sobą.

Nietypowe dialogi zostały zarejestrowane za pomocą specjalnie skonstruowanego podwodnego mikrofonu.

Według naukowców para delfinów butlonosych z Morza Czarnego, Yasha i Yana, podczas „rozmowy” wymieniała dźwięki – zdania, na zmianę, czekając, aż jedno „skończy zdanie”

Badacze wykazali również, że delfiny zmieniają natężenie dźwięków, kliknięć, częstotliwość impulsów w celu utworzenia pojedynczych słów, które łączą się ze sobą w ciągi zadań.

Naukowcy z rezerwatu przyrody Karadag w Teodozji, na Ukrainie, zajmujący się badaniami stwierdzili, że delfiny podobnie jak ludzie, są w stanie komunikować się przekazując również pewne emocje, takie jak stres czy szczęście.

Kierujący badaniami dr Wiaczesław Ryabov powiedział dla The Telegraph

„Zasadniczo, ta wymiana przypomina rozmowę między dwojgiem ludzi. Język ten wykazuje wszystkie cechy konstrukcyjne obecne w ludzkim języku, oznacza to wysoki poziom inteligencji i świadomości u delfinów.

Pozostaje mieć nadzieję, że naukowcy pójdą o krok dalej i skonstruują urządzenie pozwalające na pokonanie barier komunikacyjnych pomiędzy delfinami i ludźmi.

źródło: The Telegraph

zostaw komentarz