Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Ocean Cleanup przyśpiesza oczyszczanie wielkiej pacyficznej plamy śmieci

Ocean Cleanup przechodzi na nowszy i większy System 003, którego celem jest znacznie wydajniejsze oczyszczanie wód z odpadów. Fot.: Arch. Ocean Cleanup
2 425

Zespół Ocean Cleanup mierzy się z bardzo trudnym zadaniem. Usunięcie największego skupiska śmieci  gromadzącego około 100 000 000 kilogramów plastikowych odpadów to dość wysoko ustawiona poprzeczka.

 
Cel, jakim jest oczyszczenie błękitnej części naszej planety z plastikowych odpadów, jest szczytny, ale zadanie mozolne i niełatwe. Na szczęście nie zważając na wiele nieudanych prób, testów i zmian, zespół  oceanicznego „Pac – Mana” nie poddaje się i od pierwszego projektu w 2013 roku systematycznie ulepsza, dopracowuje i wdraża różne wersje swoich gigantycznych barier do zbierania śmieci.
 
wielka pacyficzna plama śmieci Ocean Cleanup

 

Obecnie projekt bariery System 002, którą użytkowano na wczesnym etapie misji operacyjnej, jest zastępowany znacznie większym modelem, wersją 003. System w kształcie litery U o długości 2500 m, ciągnięty z obu jej stron przez statki, będzie zbierał śmieci przy użyciu płaszcza do odprowadzania odpadów z powierzchni do komory zbiorczej o głębokości 4 m.
 
 

 

 

 

Zgodnie z najnowszymi planami zespół Ocean Cleanup spodziewa się, iż 10 barier opartych na projekcie System 003 wystarczy, aby zebrać całą gigantyczną stertę plastiku z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci.

 

Poniższa animacja umiejętnie przedstawia skalę problemu i sposób, w jaki The Ocean Cleanup planuje go rozwiązać!
 

 

źródło: Ocean Cleanup 

zostaw komentarz