Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Jak drapieżniki morskie znajdują pożywienie w otwartym oceanie?

Czy istnieje związek między „wewnętrzną pogodą” oceanu a żerowaniem drapieżników?

1 091

Drapieżniki morskie, takie jak tuńczyki czy rekiny, gromadzą się w antycyklonalnych, wirach oceanicznych obracających się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gdy te wiry przemieszczają się po otwartym oceanie, drapieżniki przemieszczają się wraz z nimi, żerując na wysokiej biomasie zawartej w głębokim oceanie.

 
Zrozumienie, jak wiry oceaniczne wpływają na zachowanie drapieżników na otwartym oceanie, szczególnie w obszarach ubogich w żywność, może przyczynić się do skutecznego zarządzania tymi gatunkami, ich ekosystemami i zależnymi od nich łowiskami.
 
Morskie drapieżniki żerowanie ocean wiry oceaniczne
 
Naukowcy od dawna badają zachowania drapieżników w dalekich regionach oceanu, oznaczając zwierzęta i śledząc ich wzorce nurkowania do bogatych w pokarm warstw oceanu, takich jak mezopelagiczna strefa mroku.
 

Istnieje coraz więcej badań pokazujących, że różne drapieżniki łączą się z wirami, ale to badanie jest pierwszym, które skupia się na największym ekosystemie na Ziemi, wirach subtropikalnych.

 
Badając wzorce drapieżników w odniesieniu do wirów, naukowcy doszli do wniosku, że wiry wpływają na ekosystemy otwartych oceanów od dołu do góry łańcucha pokarmowego. Odkrycie to sugeruje fundamentalny związek między możliwościami żerowania drapieżników a podstawową fizyką oceanu.
 

Morskie drapieżniki żerowanie ocean wiry oceaniczne

„Pomysł, że wiry te zawierają więcej jedzenia oznacza, że służą jako ruchome hotspoty na pustyni oceanicznej, które napotykają drapieżniki i pozostają w nich, aby się pożywiać” – powiedział dr Martin Arostegui WHOI
 
 Wraz z rozwojem połowów ryb głębinowych, pojawiła się potrzeba uzyskania większej ilości informacji na temat ekologii głębinowej, w szczególności tego, ile biomasy ryb głębinowych może być pozyskiwane przez rybołówstwo bez negatywnego wpływu na zależne drapieżniki lub zdolność oceanu do magazynowania węgla i regulowania klimatu. Wyniki badania podkreślają związek pomiędzy powierzchnią i głębią oceanu, który musi być uwzględniony w ocenie wpływu przyszłych gałęzi przemysłu głębinowego.
 
Morskie drapieżniki żerowanie ocean wiry oceaniczne
Marlin pręgowany (Kajikia audax) to gatunek makreli, który jest przełowiony na Północnym Pacyfiku. Nowe badanie prowadzone wspólnie przez WHOI wykazało, że morskie drapieżniki, takie jak marlin pręgowany, gromadzą się w antycyklonowych, obracających się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wirach oceanicznych, aby się pożywić. Źródło: WHOI Pat Ford
 
 
Badania zostały opublikowane w Nature. Zespół badawczy: naukowcy z WHOI i Uniwersytet Waszyngtoński laboratorium fizyki stosowanej.
 
Źródło: WHOI
zostaw komentarz