Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Oceanix City – pływające miasta

353

Długoterminowe prognozy klimatyczne według naukowców, mówią o ogromnych zmianach erozyjnych wybrzeży.

 

Według nich plany pogodowe naszej planety w ciągu najbliższych 30 lat mają w ramach ocieplania się klimatu i podnoszenia poziomu wody, pochłonąć 90 % miast usytuowanych na wybrzeżach, a więc wydają się sprzyjać projektom ukierunkowanym w stronę wody. Może zatem warto przyjrzeć się, tak dla rozeznania, bliżej planom miasta umieszczonego dla odmiany na wodzie.

 

fot.: Oceanix City Bjarke Ingels

 

Koncepcyjne projekty stworzenia pływającego aglomeratu pojawiają się prawie co roku. Tym razem jednak temat Oceanix City powstał w ramach nowej agendy ONZ-Habitat. Premierowa prezentacja odbyła się podczas spotkania w ONZ, które obejmowało także ekskluzywny klub podróżników Explorers.

 

rys.: Oceanix City Bjarke Ingels

 

Pływająca koncepcja Oceanix

Według projektu miasto wzniesione zostałoby na powierzchni 75 hektarów na pływających platformach. Olbrzymie panele stworzone na ladzie z prefabrykatów połączone po sześć elementów, stanowiłby „wioskę” liczącą do 1650 mieszkańców każda, Wioski łączyłyby się ze sobą za pomocą centralnego poru, tworząc w sumie 10-tysięczne miasteczka.

 

rys.: Oceanix City Bjarke Ingels

 

Umieszczone na platformach budynki,  nie przekroczyłaby wysokości 7 pięter, celem zapewnienia niskiego środka ciężkości. Konstrukcje mieszkalne wykonane z bambusa, wyposażone w duże płaskie dachy, zaopatrzone w panele słoneczne dodatkowo zasilałyby w energię miasto.

 

rys.: Oceanix City Bjarke Ingels

Życie mieszkańców mogłoby być skoncentrowane na rolnictwie. Umieszczone zarówno na platformach jak i poniżej poziomu wody hodowle umożliwiłyby uprawianie zieleniny, ale i wodorostów, ostryg, małż, przegrzebków. Elektryczne pojazdy zapewniałby transport podczas poruszania się pomiędzy platformami. 

 

rys.: Oceanix City Bjarke Ingels

źródło: Bjarke Ingels

zostaw komentarz