Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

PADI i Blancpain wspierają ochronę wrażliwych gatunków morskich na świecie

5 890

 PADI i Blancpain połączyły siły, aby wesprzeć ochronę wrażliwych gatunków morskich na świecie przed wyginięciem.

 
W dzisiejszych czasach ochrona różnorodności biologicznej jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed ludzkością. Jednym z najbardziej wymagających zadań w tym zakresie jest ochrona zagrożonych gatunków.
 
Uważana za najstarszą na świecie manufakturę ekskluzywnych zegarków, szwajcarska firma Blancpain, wesprze finansowo nową inicjatywę naukową, Globalny Spis Rekinów i Raj, która startuje w dniu Ziemi 2024.
 
Wcześniejsze programy, tworzone w ramach współpracy, pomiędzy PADI i Blancpain, takie jak projekt identyfikacji rekinów wielorybich, odniosły duży sukces. Teraz, dzięki hojnemu wsparciu Blancpain, PADI i partner non-profit PADI AWARE FoundationTM będą mogły rozwijać obywatelski program naukowy na rzecz ochrony rekinów i płaszczek przed wyginięciem.
 
PADI AWARE, fundacja z 30-letnim doświadczeniem w ochronie morskiej przyrody, ma za sobą już wiele sukcesów, a dzięki wsparciu finansowemu będzie mogła nadal realizować misję ochrony wrażliwych gatunków, takich jak rekin białopłetwy, rekin młot, płaszczka olbrzymia i wiele innych.
 
W programie mogą uczestniczyć zarówno nurkowie, jak i miłośnicy oceanów, bo to właśnie oni zaproszeni są do przekazywania danych poprzez rejestrowanie obserwacji napotkanych gatunków rekinów i płaszczek lub monitorowanie określonych miejsc w celu śledzenia trendów populacji. Po zebraniu dane poddawane są rygorystycznej analizie naukowej i a następnie wykorzystywane do wspierania odpowiedniej ochrony wrażliwych gatunków rekinów i płaszczek, promując w ten sposób zdrowe populacje.

Priorytety dla działań ochronnych

Dane zebrane w ramach globalnego spisu rekinów i płaszczek pomagają zidentyfikować priorytetowe gatunki i obszary dla działań ochronnych. Ponadto, dzięki zbieraniu danych, program pokazuje trendy dotyczące populacji tych morskich drapieżników oraz rozwija krytyczne badania. Dzięki temu również rządy mają możliwość monitorowania i wypełniania swoich zobowiązań w zakresie ochrony rekinów.

Ochrona siedlisk i rozwój turystyki

Za sprawą globalnego spisu rekinów i płaszczek możliwe jest rozszerzenie środków ochrony siedlisk tych morskich drapieżników oraz przyczynienie się do rozwoju morskich obszarów chronionych. Program rozwija także zrównoważoną i odpowiedzialną turystykę rekinów i płaszczek, pomagając chronić źródła utrzymania i przyczyniając się do rozwoju lokalnych i krajowych gospodarek. Wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu rodzimej kultury.
 
Globalny spis rekinów i płaszczek to narzędzie, które pomaga w ochronie zagrożonych gatunków i zachowaniu ich populacji. Dane zebrane przez program są wykorzystywane do działań ochronnych, badawczych oraz rozwoju turystyki. Dzięki temu ludzkość może przyczynić się do ochrony różnorodności biologicznej i zapobiec wyginięciu kolejnych gatunków.
 
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację PADI AWARE i Blancpain możesz przekazać darowiznę na rzecz Apelu PADI AWARE Shark