Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Poszukiwania wraków statków z II Wojny Światowej na Morzu Wschodniochińskim

2 208

Trwają poszukiwania 4 statków cywilnych zatopionych w trakcie działań drugowojennych.

 

Zespół badaczy z Kyushu Institute of Technology, japońskiego uniwersytetu, w piątek wieczorem rozpoczął poszukiwania na Morzu Wschodniochińskim, w miejscu, w którym uważa się, że znajduje się wrak statku „Taiyo-maru”.

 

Badacze za pomocą sonaru sprawdzają dno morskie na głębokości ponad 100 metrów. Jeśli założenia dotyczące pozycji zatonięcia statku sprawdzą się, wówczas zostanie dodatkowo wysłany podwodny dron do wizualnej identyfikacji wraku.

 

Statek parowy Taiyo-maru

Niemiecki transatlantycki liniowiec oceaniczny Cap Finisterrez, wybudowany na początku XX wieku. W 1920 roku przemianowany na Taiyo-maru.

Parowiec został zatopiony przez amerykański okręt podwodny, podczas rejsu na tereny okupowane przez Japonię w 1942 roku. Wraz z załogą zginęło wówczas 817 osób.

 

Drugim z wraków, którego potencjalne miejsce spoczynku zostanie sprawdzone sonarem jest Rima-maru.
Statek został zatopiony w 1944 roku, zabierając ze sobą na dno 2700 osób.

 

W trakcie poszukiwań naukowcy sprawdzą przypuszczalne pozycje zatonięcia pozostałych dwóch statków pasażerskich: Seiron-maru i Fusei-maru.

 

Szacuje się, że w trakcie działań wojennych, podczas II Wojny Światowej, zostało zatopionych około 2500 statków cywilnych, na pokładach których znajdowało się około 120 000 osób, członków załogi i cywili.

Niestety, nadal część informacji przechowywana w archiwach wojskowych jest utajniona.

 

Zespół badaczy z Kyushu będzie prowadził poszukiwania przez około 5 dni.

źródło: NHK World Japan 

Parowiec Taiyo Maru w trakcie rejsu przewoził 700 osób należących do organizacji przemysłowej Mitsui, które miały dokonać przemysłowej reorganizacji krajów Azji Południowo-Wschodniej, okupowanych przez Japonię w trakcie II Wojny Światowej. 

Liniowiec eskortowany przez cesarską marynarkę wojenną  8 maja 1942 r. został storpedowany i zatopiony około 200 mil od Nagasaki, przez amerykańską okręt podwodny.

 

zostaw komentarz