Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

ROV do wykrywania i niszczenia min ze stajni Oceanbotics

5 324

W ostatnich latach rynek pojazdów ROV umożliwiających bezpieczne i efektywne działania na dużych głębokościach przeżywa dynamiczny rozkwit.

 
Te zdalnie sterowane urządzenia wykorzystywane są przez firmy specjalizujące się w ratownictwie morskim, poszukiwaniach złóż mineralnych na dnie oceanu, badaniach naukowych, oraz w budowie infrastruktury offshore.
 
ROV SRV-8 MDV  od Oceanbotics
Wypuszczony na rynek nowy model nie tylko nie jest gorszy od swojego bardziej wydajnego rodzeństwa SRV-8X. Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu ROV posiada jeszcze więcej możliwości.

Nie tylko technologia SRV-8 MDV jest rewolucyjna, ale także jej adaptacyjne oprogramowanie, które umożliwia komercyjnym i morskim zespołom szybkie zlokalizowanie i neutralizowanie zagrożeń minowych. ROV wykorzystuje system Viper MDS, którego producentem jest brytyjska firma ECS Special Projects. To innowacyjna technologia, która pozwala na identyfikację zagrożeń z dużą precyzją oraz wykorzystanie specjalnych narzędzi do ich bezpiecznej neutralizacji. SRV-8 MDV jest pierwszym na świecie zdalnie sterowanym pojazdem podwodnym, który został wyposażony w tego typu rozwiązanie.

 
Podczas pracy urządzenie kontrolowane jest przez operatora, który łączy informacje z sonaru i kamery HD wspomaganej reflektorem. Po zlokalizowaniu zagrożenia wyposażony w moduł VIPER ROV uruchamia mocowanie kumulacyjnego ładunku wybuchowego do miny. Urządzenie zostawia zakłócacz, a ROV odprowadzany jest na bezpieczną odległość. Zdalne odpalenie wywołuje eksplozję, skutecznie niwelując zagrożenie.
 
ROV wyposażony w kilka modułów Viper MDS fot.: Oceanbotics
 
Standardowa wersja SRV-8 zanurza się do głębokości znamionowej 305 metrów (1000 stóp). Może operować przez sześć do ośmiu godzin na jednym ładowaniu przy użyciu dwóch wymiennych modułów baterii. Dzięki ośmiu pędnikom DVC (dynamiczne sterowanie wektorowe), pojazd jest w stanie manewrować w pełnym zakresie 360 stopni.
 
Oceanbotics SRV-8 MDR wyposażony w moduł detonujący miny Viper MDS (urządzenie z żółtą nasadką na dole) fot.: Oceanobotyka
ROV SRV-8 MDR wyposażony w moduł detonujący miny Viper MDS (urządzenie z żółtą nasadką na dole) fot.: Oceanbotic
 
 
Źródło: www.oceanbotics.com/