Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Starożytny most Ram Setu zostawanie przebadany — czy to koniec sporów o pochodzenie?

6 527

Ram Setu zwany również mostem Adama, którego opis sięga czasów eposu Ramajany, zostanie przebadany przez archeologów podwodnych.

 

Głównym celem badań jest ustalenie pochodzenia i wieku mostu. Pozwoli to nie tylko na wyciszenie wieloletnich sporów w środowisku archeologów dotyczących źródła konstrukcji, umożliwi również podjęcie decyzji dotyczących uruchomienia kanału łączącego Morze Arabskie z Zatoką Bengalską. Stworzenie połączenia żeglugowego w ciśnienie wiąże się z pogłębieniem dna w miejscu, gdzie obecnie znajduje się most, co spowoduje częściowe jego zniszczenie.

Łańcuch raf koralowych między Indiami a Sri Lanką.
Część 48-kilometrowej długości grobli Ram Setu znajduje się pod wodą. Jednakże, zanurzenie występujących tam mielizn nigdzie nie przekracza 1 metra. Trwające spory pomiędzy specjalistami dotyczą głównie pochodzenia budowli. Część z nich uważa, że jest to twór wzniesiony przez człowieka, natomiast inni, że jest pochodzenia naturalnego. Różnice zdań z pewnością pogłębia fakt, że powstanie grobli opisane zostało w starożytnym sanskrycie, którego powstanie datuje się na przestrzeni od II wiek p.n.e. do II wiek n.e.

Według eposu przejście jest pozostałością po wielkiej grobli usypanej przez Boga Rame. Hinduistyczny bohater w ten sposób zapewnił drogę swojej armii na Lankę, gdzie więziona była jego żona Site.

Rozpoczynające się już w marcu br. badania powinny dostarczyć niepodważalnych dowodów naukowych, odpowiadających na fundamentalne pytanie, czy most jest dziełem człowieka, czy jest to naturalny twór.

Badania obejmą datowanie radiometryczne i termoluminescencyjne, celem ustalenia wieku struktury, która według doniesień składa się z koralowców lub pumeksu.

Wykorzystane zostaną również statki badawcze — RV Sindhu Sankalp — głębokość pracy 56 metrów i RV Sindhu Sadhana głębokość operacyjna 80 metrów, które posłużą do zbierania próbek rdzenia osadu 35-40 mm poniżej poziomu wody.

Indie mają rozległą linię brzegową o długości około 7500 km. Zdaniem naukowców prowadzone badania podwodne nie tylko w pozwalają na odkrywanie licznych wraków statków i pozostałości z przeszłości, ujawniają również wiele informacji dotyczących klimatycznych i sejsmicznych zmian zachodzących na naszej planecie.

Źródło: NIO ORG

 

zostaw komentarz