Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Ultra — nowe wodoodporne obuwie zrobione z alg

268

O tym, że materiał z biomasy glonów w połączeniu z innymi związkami tworzy miękką elastyczną piankę np. do produkcji mat używanych w jodze czy powierzchni nośnych na deski surfingowe, wiadomo już od 2015 roku.

fot. vivobarefoot

Teraz jednak producent obuwia, brytyjski Vivobarefoot, ogłosił współpracę z firmą Bloom San Diego, która zaowocuje produkcją pierwszych na świecie pełnych butów wykonanych z materiału na bazie alg.

 
Bloom wykorzystuje glony zebrane ze strumieni odpadów w USA i Azji, gdzie nadmierne bogactwo składników odżywczych w wodzie często powoduje zakwity glonów — te z kolei zabijają przyrodę wodną. Oznacza to, że nie trzeba dodawać kompletnie żadnych sztucznych nawozów, by uzyskać rozrost glonów, zaś ich usunięcie ma bardzo dużą korzyść dla środowiska.

fot. archiwum vivobarefoot

Zebraną biomasę glonów odwadnia się i suszy, polimeryzuje w granulat, a następnie w połączeniu z innymi związkami, ostatecznie tworzy miękką, elastyczną piankę. W zależności od preparatu i przewidywanego zastosowania zawartość alg wynosi od 15 do 60 procent gotowego produktu.

Według firmy Vivobarefoot jedna para butów „Ultra” w rozmiarze 42 przywraca 216 litrów czystej wody do siedlisk i redukuje o 40 balonów (1 balon to 305 mm) zawartość dwutlenku węgla z atmosfery.

Buty dostępne będą za pośrednictwem strony internetowej firmy, począwszy od lipca 2017 w cenie około 75 dolarów

źródło: vivobarefoot

zostaw komentarz