Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Zbadano tkanki wielorybów i delfinów na obecności mikroplastików – wyniki są zatrważające!

7 032

Analizy wskazują, że mikroskopijne cząsteczki plastiku zostały znalezione w tłuszczach i płucach dwóch trzecich ssaków morskich.  Obecność cząstek i włókien polimerowych u tych zwierząt sugeruje, że mikrodrobiny plastiku mogą wydostawać się z przewodu pokarmowego i osadzać w tkankach.

 
Naukowcy są zaniepokojeni obecnością mikroplastiku w organizmach ssaków morskich. Jednym z powodów jest potencjalne naśladowanie działania hormonów przez tworzywa sztuczne. Zaburzenia w układzie hormonalnym mogą prowadzić do wielu negatywnych skutków dla organizmu zwierzęcia.
 
Jak podkreśla dr Matthew Savoca, naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego, „Nawet niewielkie skazy na funkcjonowaniu układu hormonalnego mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak problemy z rozrodem, spadek liczby osobników w populacji czy obniżenie zdolności przetrwania”.
 
Najważniejsze pytanie brzmi: jak mikroplastik wpływa na zdrowie i przetrwanie ssaków morskich?
Potrzebne są dodatkowe badania, aby ocenić, jakie szkody dokładnie mogą zostać wyrządzone. Należy również podkreślić, że problem mikroplastików dotyczy nie tylko ssaków morskich, ale także całego ekosystemu morskiego. Mikroplastiki mogą przenikać przez cały łańcuch pokarmowy, od planktonu, przez ryby, aż do ssaków morskich.
 
„Teraz, gdy wiemy, że plastik znajduje się w tych tkankach, przyglądamy się, jaki może być wpływ metaboliczny” – powiedział  Greg Merrill Jr. z Uniwersytetu Duke. 
W następnym etapie badań w swojej rozprawie Merrill wykorzysta linie komórkowe wyhodowane z biopsji tkanki wieloryba do przeprowadzenia testów toksykologicznych cząstek plastiku.
 
Badając próbki tkanek tłuszczowych oraz płuc, naukowcy odnaleźli cząsteczki plastiku we wszystkich tkankach. Średnia wielkość tych plastikowych fragmentów waha się od 198 do 537 mikronów, jest większa niż średnica ludzkiego włosa, która wynosi około 100 mikronów. 
 
 Z analizy badań wynika, że nie tylko zwierzęta są narażone na wpływ mikroplastików, ale również wszyscy, którzy spożywają produkty pochodzenia morskiego.
 
W artykule z 2022 r. w Nature Communications oszacowano, na podstawie znanych stężeń mikrodrobin plastiku u wybrzeży Pacyfiku w Kalifornii, że płetwal błękitny podczas żerowania może połykać 43 kilogramy plastikowych odpadów dziennie. Wieloryby i delfiny, które żerują na rybach i innych większych organizmach, również mogą spożyawać nagromadzony plastik w zwierzętach, które jedzą. – powiedział Merrill.
 
Dlatego ważne jest, aby podjąć natychmiastowe działania w celu zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem i ograniczenia jego uwalniania do środowiska.  Odpowiednie regulacje i ograniczenia dotyczące stosowania plastiku mają kluczowe znaczenie dla ochrony ekosystemu morskiego i zdrowia ssaków morskich.
 
Próbki do badań zostały pobrane od 32 zwierząt wyrzuconych na brzeg lub zebranych na własne potrzeby w latach 2000-2021 na Alasce, w Kalifornii i Północnej Karolinie. W danych reprezentowanych jest dwanaście gatunków, w tym jedna brodata foka, która również miała plastik w swoich tkankach.
Praca wspierana przez National Science Foundation, North Carolina Wildlife Federation i North Carolina Sea Grant (2018-2791-17). 
cytaty –  „Microplastics in Marine Mammal Blubber, Melon, & Other Tissues: Evidence of Translocation,” Greg Merrill, Ludovic Hermabessiere, Chelsea Rochman, Douglas Nowacek. Environmental Pollution, Oct. 15, 2023. DOI: 10.1016/j.envpol.2023.122252
Źródło: .sciencedirect.com