Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Niesamowity Rekord we freedivingu — Heike Schwerdtner Przełamuje Granice Możliwości Ludzkiego Ciała

Heike Schwerdtner freediver
852

Świat freedivingu, dyscypliny, która wymaga nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale i mentalnej, właśnie wzbogacił się o nową legendę. 27 czerwca 2024 roku, podczas trzeciego dnia 32. Mistrzostw Świata we Freedivingu AIDA w Kownie na Litwie, Heike Schwerdtner ustanowiła nowy rekord świata w statycznym wstrzymaniu oddechu (STA), wytrzymując niezwykłe 9 minut i 7 sekund. Jest to wynik, który przerósł poprzedni rekord świata, należący do legendarnej Natalii Molchanovej, sprzed 11 lat.

 

Droga do Rekordu Świata

Heike Schwerdtner, 54-letnia nauczycielka pielęgniarstwa z Regensburga, rozpoczęła swoją przygodę z freedivingiem stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku po warsztatach na jeziorze Murner. Już dwa lata później była członkinią niemieckiej drużyny narodowej, z wynikiem 6 minut i 19 sekund w STA oraz znaczącymi rezultatami w dynamicznych dyscyplinach. 

 

Heike Schwerdtner freediver
Heike Schwerdtner freediver

Niesamowity Rozwój

Rok 2023 był dla Heike niezwykle udany – podczas 30. Mistrzostw Świata w Freedivingu AIDA osiągnęła czas 8 minut i 45 sekund, zdobywając złoty medal i ustanawiając nowy rekord narodowy dla Niemiec. Wówczas brakowało jej jedynie 17 sekund do rekordu świata Natalii Molchanovej i było niemal pewne, że Heike, kontynuując treningi, wkrótce przełamie tę barierę.

I w końcu to się stało. 27 czerwca 2024 roku, zaledwie rok po swoim poprzednim rekordowym wyniku, Heike przekroczyła granicę czasu Natalii o 5 sekund.  

Źródło: Facebook, doepfer-regensburg, AIDA,