Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Rekiny świecące w szarej strefie

Zdjęcie: Jérôme Mallefet
9 156

Zwierzęta morskie żyjące w szarej strefie, w bardzo różnorodny sposób radzą sobie z przetrwaniem. Przestrzeń ta zwana strefą mezopelagiczną, sięga głębokości rzędu 1000 metrów.

 

To mroczne miejsce, gdzie wraz z zanikającymi ostatnimi promieniami słońca i rosnącą głębokością, wszystkie chwyty pozwalające na przetrwanie zaczynają być dozwolone. Bioluminescencja występująca pośród zwierząt morskich jest jedną z bardziej efektownych metod, służących zarówno do przeżycia, jak i do zdobycia pożywienia, i wykorzystywana jest zarówno przez myśliwych jak i ofiary.

 

Odkryte przez naukowców nietypowe zdolności żarłaczy, okazały się dużym zaskoczeniem, ponieważ ten proces chemiczny nie był dotąd im przypisywany. Same zaś zwierzęta sprawnie wykorzystują możliwości bioluminescencji, kojarzone dotąd raczej z przedstawicielami strefy „wiecznej nocy”.

 

W przypadku Liksi, gatunku rekina z rzędu koleniokształtnych, określanego obecnie przez naukowców „największym znanym świecącym kręgowcem”, proces ten nie jest od końca rozumiany. Na drodze tego żarłacza nie stanie zbyt wielu drapieżników, wiec prawdopodobnie swoje „błyszczące możliwości” wykorzystuje do wabienia ofiar, bądź też do maskowania się podczas polowania.

Pozostałe dwa gatunki — Etmopterus lucifer i rekin południowy — posiadające właściwości bioluminescencyjne, używają świecących podbrzuszy raczej do kamuflażu, osłaniając się w ten sposób głównie przed zagrożeniami, mogącymi nastąpić z głębin.

Jérôme Mallefet, główny badacz powiedział: „Wzór światła Liksi był nieznany i nadal jesteśmy bardzo zaskoczeni blaskiem na płetwie grzbietowej. Dlaczego? W jakim celu? ”

 

Rekin liksia został zebrany z Chatham Rise — obszaru dna oceanicznego na wschód od Nowej Zelandii, w styczniu ubiegłego roku.  
Odkrycia naukowców z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain, w Belgii oraz z Narodowego Instytutu Badań Wodnych i Atmosferycznych w Nowej Zelandii, pozwolą lepiej zrozumieć życie w głębinach morskich, będącego jednym z najmniej zbadanych ekosystemów na naszej planecie.

Źródło: frontiersin

 

Bioluminescencja — wytwarzanie światła widzialnego przez organizmy żywe, szeroko rozpowszechnione głównie wśród taksonów morskich. Tzw. żywe światło, zwane także zimnym światłem, zachodzi w wyniku reakcji biochemicznej

 

 

zostaw komentarz