Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Trwa usuwanie skutków katastrofy ekologicznej wzdłuż wybrzeża Izraela

2 955

Znaleziony na plaży 17-metrowy martwy wieloryb, jest zapewne jedną z ofiar katastrofy ekologicznej.

Wyciek spowodował zanieczyszczenie plaż w Izraelu, na przestrzeni około 160 km, od Rosz Hanikra na północy po Aszkelon na południu.

Przeprowadzone badania ujawniły w płucach zwierzęcia czarną ciecz. Główny weterynarz władz nie jest do końca pewien, czy przyczyną śmierci  było zatrucie spowodowane wyciekiem ropy naftowej.

Młodego finwala znaleziono martwego w czwartek na plaży rezerwatu Nitzanim w południowym Izraelu, wraz z innymi zwierzętami morskimi.

Szef Urzędu ds. Parków Shaul Goldstein nazwał zdarzenie „najgorszą katastrofą ekologiczną w Izraelu od dekady”

Nadal badana jest przyczyna zanieczyszczenia wód. Według informacji z ministerstwa ochrony środowiska, wstępnie zlokalizowano miejsce wycieku ropy. Około 50 kilometrów od wybrzeża, tydzień wcześniej znajdowało się 10  statków, z których jeden może być odpowiedzialny za katastrofę.

Rozprzestrzeniające się plamy ropy na wodzie, powodują zaolejenie ryb, żółwi i wielu innych morskich stworzeń, które znajdowane są wzdłuż wybrzeża i w rezerwacie przyrody Gador.

W odpowiedzi na apel władz, do pomocy zgłosiło się kilka tysięcy ludzi, którzy po przeszkolenie przez INPA w zakresie bezpieczeństwa, usuwają wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego zanieczyszczenia.

Źródło: INPA, Israel Nature and Parks Authority 

 

zostaw komentarz