Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

- Ad -

Wydobyto kolejny artefakt z wraku liniowca RMS Lusitania

902

- Ad -

Minister Kultury i Dziedzictwa Irlandii Heather Humphreys, poinformowała o wydobyciu głównego telegrafu z Liniowca Lusitania.

Artefakt został znaleziony i oznaczony podczas ostatnich nurkowań na wraku. Ministerstwo i właściciel wraku Gregg Bemis wspólnie podjęli decyzję o wydobyciu pod nadzorem archeologa z NMS tak ważnego dla Lusitanii artefaktu. 25 lipca telegraf został wyciągnięty na powierzchnię.  
fot.: DAHRRGA
Telegraf jest nieuszkodzony i  doskonale zachowany – powiedziała minister Heather Humphreys. 
Odzyskany zabytek zostanie umieszczony, tak jak wiele innych artefaktów wydobytych z wraku, w miejscowym muzeum.   Jest to już druga próba wydobycia telegrafu. Pierwsza zakończyła się niepowodzeniem. W lipcu 2016 roku, w trakcie podnoszenia telegrafu z cokołem przez nurka, pracownika Gregga Bemisa, pękł irydon. Telegraf opadł na dno, w niewiadomym miejscu.   Lusitania zatonęła w czasie I Wojny Światowej. Została  storpedowana przez niemiecki okręt podwodny U-20. Wrak liniowca spoczywa na prawej burcie, na głębokości około 91 metrów nad brzegiem hrabstwa Cork.   Gregg Bemis od 1982 roku jest jego jedynym właścicielem. źródło: DAHRRGA  
zostaw komentarz

- Ad -