Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Łowcy wraków odkryli u wybrzeży wyspy Griffith przepięknie zachowany 130-letni wrak Manasoo

1 567

Ken Merryman, Jerry Eliason i Cris Kohl zlokalizowali w Krainie Wielkich Jezior Północnoamerykańskich, na głębokości 60 metrów przepięknie zachowany wrak parowca.

[FMP]

Manasoo zatonął 15 września 1928 roku, wraz z 16 osobami, na pełnym morzu w środku nocy, podczas burzy. Na pokładzie znajdowało się 100 sztuk bydła i Chevrolet Coupe z 1927 r. Zdaniem Crisa Kohla, historyka i nurka, to unikalna informacja, która pomogła w identyfikacji wraku.

 

 

 

Historię zatonięcia parowca opisano w prasie w 1928 roku, w kilka tygodni po jego zatonięciu. – powiedział Kohl — W informacjach prasowych, które znalazłem, podano dokładne położenie i dokładną głębokość wraku statku”.

 

 

Potrzaskana rufa statku leży w błotnistym dnie, część dziobowa i sterówka są nienaruszone.

 

Statek w kończącą sezon podróż wyruszył z Manitowaning w kierunku Owen Sound. O drugiej nad ranem, podczas burzy parowiec zaczął osiadać na rufie. Kapitan skierował jednostkę w stronę lądu, w kierunku latarni morskiej Griffith Island. Nim jednak udało się dopłynąć, statek zatonął. Uratowani – Kapitan, trzej marynarze i pasażer dryfowali na tratwie 60 godzin, nim odnalazł ich parowiec Manitobie.

Nie podano powodów zatonięcia, uważa się, że jedną z przyczyn mogło być złe rozmieszczenie ładunku bydła.

Zespół poszukiwaczy ma na swoim koncie odnalezienie innych wraków: JH Jones i Jane Miller w 2017 roku, w Georgian Bay.

 

Jak powiedział Khol – „Byliśmy bardzo zajęci … ale mieliśmy dużo szczęścia … zwykle nie można znaleźć wraków w dni powszednie”. 

 

Odkrywcy planują w najbliższym czasie kolejne poszukiwania, według informacji w wodach Wielkich Jezior zatonęło 7 000 statków, znaleziono jak dotąd tylko około 2000.

 

źródło: maritime history of the great lakes, ctv news

[/FMP]

 


 

Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA 

 


 

zostaw komentarz