Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Olbrzym z głębokiego oceanu – nowy gatunek izopoda

1 489

W głębokich warstwach oceanów niezbadane życie morskie nadal stanowi dla nas wielkie wyzwanie. Im bardziej zanurzmy się w głęboką część naszej planety, tym ciekawszych przedstawicieli podwodnej fauny i flory odkrywamy.

Do takich „potworów” możemy zaliczyć stworzenie z gatunku równonoga. „Nadolbrzym”, to gigantyczny krewniak maleńkiej pluskwy.

 

Ten monstrualny okaz z rodzaju Batynomus raksasa, został znaleziony na głębokości od 950 do 1260 metrów, u wybrzeży Indonezji. Mierzący 36,3 cm długości, samiec wraz ze swoją partnerką o długości 29,8 cm jest około 30 razy większy, niż jego krewniaki z powierzchni. Większość równonogów mierzy średnio mniej niż 10 mm długości. Ten wyjątkowy przedstawiciel rodzaju Batynomus, może dorastać nawet do pół metra długości.

 

 

Zdaniem naukowców, to odkrycie jest przykładem gigantyzmu, wśród niektórych stworzeń zamieszkujących głębiny. Nowy gatunek głębinowego izopoda nie jest jedynym odkrytym przez naukę olbrzymem. W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy wiele nowych, złowionych z głębin oceanów, w tym najdłuższe zwierzę, jakie kiedykolwiek zarejestrowano — pływająca kolonia zooidów mierząca 47 m długości.

  Odkrycia dokonano podczas SJADES 2018. Zidentyfikowano cechy wyróżniające i potwierdzono, że jest to nowy gatunek w nauce. Jego opis został opublikowany w czasopiśmie ZooKeys.

Badania prowadzone w ramach projektu umożliwią  identyfikację ponad 12 000 okazów, które zostały zebrane podczas wyprawy.

Źródło: National University of Singapore

 

 

zostaw komentarz