Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wpływ wieku i nadwagi na problemy kardiologiczne w nurkowaniu

Beautiful smiling woman and fresh fruits
798

Nurkowanie to aktywność sportowa, z której korzystają miliony pasjonatów niezależnie od wieku. Pomimo wzrostu popularności, szacuje się, że śmiertelność w tej aktywności sportowej należy do rzadkości.

 

Ponieważ nie przeprowadza się systematycznych badań medycznych w nurkowaniu rekreacyjnym, nie wiadomo dokładnie jaki jest faktyczny stan zdrowia nurków rekreacyjnych. Jedyne badania są zalecane podczas robienia certyfikatu, który ma nas dopuścić do nurkowania.

[FMP]

Według informacji opublikowanych w European Journal of Preventive Cardiology  nurkowie rekreacyjni z nadwagą i w starszym wieku są zagrożeni problemami kardiologicznymi.

Jak podaje źródło śmiertelność wypadków nurkowych w Stanach Zjednoczonych, wzrasta systematycznie przez ostatnie kilkanaście lat, a czynniki ryzyka kardiologicznego są w dużej część powodem zgonów i urazów. Dlatego też, zlecono badania dotyczące problemów kardiologicznych wśród aktywnych płetwonurków rekreacyjnych w USA.

Naukowcy wykorzystali dane z Systemu Nadzoru Ryzyka Behawioralnego (BRFSS), ogólnokrajowego reprezentatywnego badania telefonicznego dorosłych USA. Nurkowanie zostało uwzględnione jako aktywność sportowa w latach: 2011, 2013 i 2015. Badania te reprezentują około 736 milionów ludzi, z których około 498 milionów (68%) było aktywnych sportowo, a dla 113 892 osób (0.02%), główną aktywnością sportową było nurkowanie.

Według danych okazało się, że jedna trzecia aktywnych amerykańskich płetwonurków miała co najmniej 50 lat. Większy odsetek nurków palił. Nurkowie częściej mieli nadwagę, a u jednej trzeciej  zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi.

Z badań wynika również, że zmniejszenie ryzyka urazów w nurkowaniu wiąże się z czynnikami tj. poziom cholesterolu, nadciśnienie, nadwaga, i palenie, które z wiekiem powinny być brane pod uwagę w rutynowych ocenach lekarzy nurkowych.

 Dokładne dane i szczegółowe rezultaty badań dostępne są w pdf

źródło: journals.sagepub.com

[/FMP]
zostaw komentarz